Mercedes AMG Petronas F1 Team's German driver Nico Rosberg celebrates at the end of the Abu Dhabi Formula One Grand Prix at the Yas Marina circuit on November 27, 2016.
Nico Rosberg won his maiden Formula One world title by securing second place behind his Mercedes arch-rival Lewis Hamilton in the Abu Dhabi Grand Prix. / AFP PHOTO / Andrej ISAKOVIC
Forma-1

F1: Hamilton nyerte a szezonzárót, de Rosberg lett a bajnok

2016. 11. 27. 15:41

Vasárnap délután rendezték a 2016-os F1-es szezon utolsó versenyét, mely arról volt hivatott dönteni, hogy Nico Rosberg, vagy Lewis Hamilton ünnepelhet világbajnoki címet. Ez volt egyébként a 21. alkalom, hogy az utolsó futam döntött a végső sikerről, nyolcszor az éppen aktuális üldöző énekelte ki a sajtot a jobb pozícióban lévő versenytárs szájából.

A rajt Hamiltonnak sikerült jobban, simán otthagyta a második helyről induló Rosberget. Max Verstappen már az első kanyarban megpördült, a brit címvédő pedig egy másodperces előnnyel vezetett csapattársa és Kimi Räikkönnen előtt az első néhány kör után.

A futam előtt egyébként úgy vélekedtek a szakértők, hogy az angol nem fog nagy tempót diktálni, hiszen az ő érdeke az, hogy minél sűrűbb legyen a mezőny, ebben az esetben ugyanis nagyobb eséllyel előzik meg Rosberget. Ez a teória beigazolódni látszott, hiszen Nico Hülkenberg a Force Indiával közel azonos időket autózott, mint az élen haladó Mercedesek.

Hamilton nagyon korán, már a 7. kör után lágy gumikat kapott, majd egy körrel később Rosberg is jött, a németnek sokat kellett vesztegelnie Sebastian Vettel kiállása miatt, de Räikkönen elé tudott visszajönni. Fel volt adva a lecke Rosbergnek, hiszen a mindig kőkeményen védekező Verstappent kellett támadnia a harmadik helyről. Kívülről próbálkozott, de a holland hatékonyan védte a pozícióját.

Ne kockáztass!

Jött a figyelmeztetés a rádión. Jenson Button utolsó versenyén nem ért célba, a 13. körben műszaki hiba miatt feladta a futamot, óriási tapsot kapott a közönségtől. A 20. körben aztán Rosbergnek sikerült megelőznie a fiatal hollandot.

A Mercedesnél kínosan ügyeltek az egyenlő bánásmódra, látszott ez abból is, hogy a második kerékcserénél is mindkétszer nagyon gyorsak voltak a szerelők. 25 körrel a vége előtt Vettel vezetett, Hamilton a második, Rosberg pedig a harmadik helyen haladt, ekkor a német versenyzett világbajnoki címet érő pozícióban.

Tizenöt kör volt már csak hátra, a címvédő haladt az élen, csapattársa másfél másodperces hátrányban követte. A hajrában Vettel előzte meg agresszíven korábbi csapattársát, Daniel Ricciardót, így feljött a negyedik helyre. A négyszeres világbajnok és Verstappen is két másodperc körüli hátrányban haladtak Rosberg mögött. Hamilton annak ellenére tartotta fel a trónbitorlót, hogy a rádión rászóltak: gyorsítson.

Vettel a másik Red Bullt is ellentmondást nem tűrően utasította maga mögé, így feljött a harmadik helyre.

Lewis, itt Paddy Lowe beszél, gyorsulnod kell, hogy megnyerjük a versenyt!

Jött a második figyelmeztetés a verseny közben ritkán megszólaló technikai igazgatótól, ekkor Vettel már DRS-távolságon belül haladt Rosberg mögött. Szinte már “vonatozott” egymással az élen haladó négy pilóta két körrel a vége előtt.

Ne aggódj, elég a harmadik hely is

-mondták Rosberg fülére az utolsó körben.

Végül második lett a német, így pályafutása során először világbajnoki címet ünnepelhet, 34 évvel édesapja, Keke Rosberg végső győzelme után. 206 F1-es nagydíj után ért fel a csúcsra a német pilóta.

Rosberg 385 ponttal végzett az élen, Hamilton 380-at gyűjtött, a harmadik Daniel Ricciardo 256-tal zárt. A konstruktőrök versenyét utcahosszal nyerte a Mercedes (765) a Red Bull (468) előtt, a harmadik helyezett a Ferrari (398) lett.