Kultúra

Gyönyörű magyar könyv mutatná be a gyerekeknek a mindannyiunkra leselkedő műanyagszemét veszélyeit

A kiadásra a Kickstarteren gyűjtő csapat a következő generáció környezettudatosságra nevelésében segítene. Segíts te is nekik!

A műanyagok okozta környezetszennyezés évről évre egyre nagyobb méreteket ölt, hiszen többségük csak hosszú évek, vagy évtizedek alatt bomlik le, a korszerű, ártalmas gázokat nem felszabadító hulladékégetés pedig képtelen tartani a lépést az egyre nagyobb szeméthalmokkal. A világ óceánjaiban több millió tonna sodródik belőlük, ez pedig a teljes ökoszisztémára kihat: az apró darabok a tengeri állatokat veszélyeztetik – hiszen lenyelik őket –, a nagyobb tárgyakba pedig könnyen bele is gabalyodhatnak. A probléma ezen a ponton persze nem áll meg, hiszen az ember által az óceánból, tengerekből, vagy épp a Tiszából kifogott halaknak, illetve a nem körültekintően megtisztított csapvíznek (a kozmetikai szerekből a vízrendszerbe kerülő miniatűr darabok ugyanis a víztisztító szűrőin sem akadnak fenn) köszönhetően mi, emberek is mikroműanyagokat eszünk.

Szereti a kagylót és a tengeri halakat? Akkor gratulálunk, ön műanyagot eszik!
Természetesen ennek is a világot elárasztó hulladékhegyek és úszó szemétszigetek az okai.

A kevésbé optimista becslések szerint a szennyezés jelenlegi ütemben való folytatódása esetén alig harminc év múlva, 2050-ben már több műanyag lesz az óceánban, mint kifogható táplálék.

A problémát persze még most sem lenne késő orvosolni, vagy legalább lassítani, így kisebb-nagyobb cégek, illetve startupok egész sora dolgozik a szemétszigeteket, illetve óriási telepeket eltüntetni képes megoldásokon. Így született meg pár éve például a még most is csak huszonhárom éves holland feltaláló, Boyan Slat műanyagbontó baktériuma, melynek már folynak az éles tesztjei, jövőre pedig talán neki is láthat az óceánon sodródó óriási műanyaghegy elpusztításának.

A harchoz most egy magyar csapat, az apró családi bizniszként környezetvédelmi ügyek bemutatásán dolgozó BEE Environmental Communication is csatlakozik, akik az űrtechnológiát igénylő szemétevő megoldások helyett a következő generáció veszélyre való ráébresztését tűzték ki célul.

A világ legnagyobb közösségi finanszírozó oldalán, a Kickstarteren indult projektjük, a Planet ERATH egy csodásan megtervezett és rajzolt könyv, ami egy kedves mesével ellentétben bemutatja a fogékony korban lévő gyerekeknek a XXI. század egyik legnagyobb veszélyét, az őket is lépten-nyomon körülvevő környezetszennyezést, persze játékos módon, hiszen a történet középpontjában

egy, a Földhöz megtévesztésig hasonló, frissen felfedezett bolygó, az Erath (szép szójáték a Föld angol nevével – Earth) áll, aminek egyetlen óriási problémája van: a műanyag.

A Planet ERATH így amellett, hogy egy szépen illusztrált történetet mesél el, hasznos tudást is átad a gyerekeknek, és tükröt mutat a világunknak, új szemszögből bemutatva azt, emellett azonban különböző feladatokat is ad, amiket a gyerekek a szülőkkel, vagy épp tanáraikkal együtt végezhetnek el.

Az öt és tíz év közti korosztálynak szánt, negyven oldalas (ennek a fele a történet, a másik fele pedig a feladatokat tartalmazza) könyvhöz természetesen egy felnőtteknek szóló segédletet is terveztek a készítők, ami megkönnyíti a gyerekek által felvetett kérdések megválaszolását.

Az első körben angol nyelven megjelenő könyv befejezéséhez, illetve kiadásához azonban mindenképp szükséges a Kickstarter-projekt sikere.

A még tizennégy napon át tartó gyűjtés jelen pillanatban kicsivel 750 ezer forintnyi dollár felett jár, a sikerhez azonban 3,1 millióra (15000 kanadai dollár) lenne szükség.

Siker esetén a könyv várhatóan 2018. márciusára készül majd el, áprilisban pedig a nyomdából is megérkeznek majd a friss és ropogós példányok, majd első körben eljutnak a projekt megszületésében segítő adakozókhoz.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik