Semmi nem zárható ki, és a szükséges óvatossággal mondom, de tudjuk, gondolunk rá, fennáll a vegyi és bakteriológiai fegyverek veszélye.
Mindezt Manuel Valls francia kormányfő jelentette ki csütörtökön a francia Nemzetgyűlés ülésén. Indokul azt hozta fel, ez egy folyamatosan változó frontvonalú háború, amiben a terroristák fantáziája határtalan. Élő bombák bevetésétől a lefejezésig semmitől sem riadnak vissza, így a vegyi fegyverek bevetése se lenne meglepő.
Érdemes abból kiindulni, hogy az IÁ alapvetően Szíriában és Irakban aktív, ez a törzsterülete (a Sínai-félsziget és Líbia mellett). Irakot épp a kémiai fegyverek miatt rohanta le 2003-ban az Egyesült Államok, de kiderült, semmilyen vegyi fegyvere nem volt Szaddám Husszeinnek. Persze az nem megnyugtató, hogy egyes hírek szerint egy szarint tartalmazó raktárat már kifoszottak Irakban, és Szaddám vegyi fegyverekhez értő tudósait is a saját oldalukra állították.
Szíria már más tészta, Basár el-Aszad kiterjedt vegyifegyverprogramot tartott fenn, aztán a mustárgázt és társait módszeresen el is kezdte felhasználni az ellenzéki erők ellen. Ekkor még sehol se volt az Iszlám Állam, viszont az Egyesült Államok centikre volt attól, hogy már ekkor, 2013-ban megtámadja Szíriát. A rezsim végül orosz közvetítéssel belement, hogy összegyűjtsék a készletet, elvigyék az országból és megsemmisítsék.
Nyakunkon a mustárgáz
Tehát a nagy kérdés az, a szír készletekből vagy más forrásokból tudtak-e vegyi fegyvert vagy annak alapanyagát szerezni az IÁ tagjai? Épp az utóbbi hetekben röppent fel a hír, hogy a terrorcsoport mustárgázt vetett be az egyik fronton. Aggasztóbb, hogy egy iraki forrás szerint felbéreltek vegyifegyver-szakértőket, Szaddám egykori embereit is. Amerikai szakértők szerint ugyanakkor nincs kapacitásuk ideggázok vagy biológiai fegyverek kikísérletezésére (utóbbihoz ugye elengedhetetlen egy steril labor).
Más a véleménye Richard Zahnernek, az Irakban tevékenykedő amerikai haderő volt hírszerzési vezetőjének, aki szerint
Szerinte az ISIS-nek sok pénze van, ezért fel tud bérelni külföldi szakértőket, hogy fejlesszenek nekik vegyi fegyvert. Az augusztusi mustárgázos támadás után is fölmerült a kérdés: a szír rezsimtől szerezték azt vagy maguk állították elő? Mindkét lehetőség elgondolkodtató lehet, pláne ha hozzátesszük, hogy klórgázuk is lehet sok szakértő szerint. Egyedül ezek célba juttatása lehet nehézkes a rakéták hiánya miatt.Európába is juthat vegyi fegyver?
A fő kérdés a párizsi terrortámadások után persze az, hogy Vallsnak igaza lehet-e, bevethet-e az Iszlám Állam vegyi vagy biológiai fegyvert Európában? A kérdésben Olivier Lepick szakértő mondott pár érdekességet. A legfontosabb, hogy Párizs fel van készülve ilyen támadásokra, van terv ilyenek elhárítására. A másik, hogy Valls valószínűleg politikai okokból mondhatta, amit mondott:
Amit én tudok a titkosszolgálati forrásaimtól, hogy nincs valós, vonatkozó vagy egyeztetett információ, ami alapján valaki arra gondolhat, hogy egy ilyen típusá támadás készülne.
Lepick is elismerte, hogy az IÁ szerzett mustárgázt, de ahhoz, hogy ezt Európában kamatoztassa, nincs esélye, ezt “nagyon bonyolult logisztikai és technikai korlátok” akadályozzák meg. Például nem tudják ezeket az anyagokat célba juttatni és szétszórni annyira, hogy sérüléseket okozzon. Lepick érve egyszerű, mint a kő:
Mindenesetre a franciák az 1995-as tokiói szaringázas támadás óta készülnek az ilyen eshetőségekre (ld. keretes írásunkat).