Az ember hajlamos rá, hogy egy összetettebb információhalmazból kiragadja az őt érdeklő részletet, majd ezt emésztgetve egyre jobban “felnagyítsa” magában. Ami a meteorológiát illeti, most a havazás ilyen. Az ország egyik fele alig várja már a fehér takarót, míg a másik előre bosszankodik miatta – mint november 16-án.
Havazás nem, de hózápor lehet
Jelenleg egy észak-északnyugat felől érkező hidegfront alakítja a Kárpát-medence időjárását. A keleti, délkeleti területeken havazik, ám a felhők délutánra elhagyja az országot, és ott is kisüt a Nap – tudtuk meg Berceli Balázs meteorológustól, az Időkép.hu munkatársától. A csapadékzóna mozgását itt követheti.
A havazás mindenhol megszűnik, ám ez nem jelenti azt, hogy esernyő nélkül bárki biztonságban érezheti magát: főleg keleten, de némely nyugat-magyarországi területen is lokálisan kialakulhat futó hózápor.
Nagyon hideg lesz
A csapadék viszont a mai napon továbbáll, ám marad az erős szél, és kemény hideg jön: átlagosan -3, -9 fokos lesz a kedd hajnal, és napközben is csak 0-5 fokig melegszik a levegő. A leghidegebb az északi völgyekben lesz, de az erős szél, ami kisöpörte a szmogot városainkból, derült, napos időt varázsol az ország nagy részére.
Eső, hó, havas eső – végül eső
Szerda éjjel már egy melegfront hoz enyhébb időt, és észak felől nedves légtömegek érkeznek fölénk. Találkozásuk eredménye pedig az lesz, hogy csütörtökön majd’ mindenhol számíthatunk csapadékra. Esőre, havas esőre, elsősorban északkeleten hóra – napközben azonban itt is halmazállapotot vált az égi áldás, eső lesz a hóból.
A romantikához nem kell mínusz
A filmekből irigyelt, manapság nálunk elég ritka, romantikus nagy hópelyhekhez igen speciális feltételekre van szükség. Az ideális körülményeket az jelenti, ha a felettünk lévő levegő 800-1000 méteres magasságban fagypont alatt van, 1500 méteren pedig -4 és -5 fok között.
Ekkor alakulnak ki a nagy, ezerarcú hópelyhek. A hótakaró pedig megmaradhat akkor is, ha a talaj nem fagyos.
Ha a magasban hidegebb van és a felszínen is mínuszok uralkodnak, apró szemű hóval találkozunk, amelyben inkább a jégkristály szerkezetet érzékeljük. A szél könnyen felkapja, ilyenkor alakulnak ki rendszerint a hófúvások, ez a “porhó”.