Kedves olvasó! Hogy viselkednél, ha leszakadna a lábad egy balestben, de azért még magadnál lennél? Ijedten, sokkos állapotban, de azért, amennyire lehet, türelemmel és tartással várnád a segítséget? Ha megjön, hálás lennél és a lehetőségekhez képest megkönnyítenéd a dolgukat? Elszántan, méltósággal néznél szembe azzal, ami rád vár? Jól hangzik, ugye?
A helyzet az, hogy nem lennél sem türelmes, sem segítőkész.
Ha egyáltalán felfognád, mi történik veled. Hogy honnan tudom? Hát onnan, hogy megmutatták.
Összevont katasztrófavédelmi gyakorlatot rendezett a Magyar Vöröskereszt a múlt héten Pécsvárad mellett, a (normál esetben) festői Dombay-tó körül. Mentősök, tűzoltók, katasztrófavédelmisek és önkéntesek gyakorolták, hogyan kell laposodó gumicsónakból halálra rémült tiniket menteni, sérüléseket ellátni, gátat építeni, omladozó házfalat támasztani, a víz fölött, kifeszített kötélen átemelni a túlparton ragadt sérülteket.
Komoly hadművelet volt, a gyakorlat leglátványosabb részei azonban azok voltak, amelyeken durva, összetett, több áldozatos baleseteket szimuláltak. A legsúlyosabb egy lezuhant és lángra kapó helikopterroncs, amelyben vagy féltucat ember ült, akiknek egyik fele a roncsban rekedt, a másik szó szerint szétszóródott az erdőben. Az áldozatokat pedig nem akárkik alakították.
Amikor a Vöröskereszt elhívott a gyakorlatra azzal, hogy végignézhetek egy ilyet, nem számítottam semmi durvára. Poénkodás lesz, röhigcsélés, összekacsintás, gondoltam, “kicsit tegyünk azért úgy, mintha, de nem kell ám ezt annyira komolyan venni”.
Imitátornak lenni – baleseti imitátorok, így hívják a sérülteket, áldozatokat játszó alkalmi színészeket – egy gyakorlaton nem buli, hanem kőkemény, idő- és energiaigényes meló. Próbára teszi az embert mentálisan és fizikailag. Nem csak a Sztanyiszlavszkij-módszerre emlékeztető, teljes átéléssel előadott sokkos őrjöngésre gondolok, hanem arra, hogy az imitátoroknak teljes sminkben, a balesetnek megfelelően összetépett ruhában, ha kell, nyílt koponyával, végtagtöréssel, kiugrott szemgolyóval a helyükön kell lenniük vezényszóra, teljes csöndben, akár fél órákat a hideg fűben, úttesten feküdniük, amíg meg nem érkezik a mentőcsapat.
Ha ez nem lenne elég:
és magukra applikálniuk. Ezt a Vöröskereszt 40 órás képzésén sajátíthatják el – meséli Csali Annamária, a szervezet sajtósa. “Van elméleti oktatás arról, hogyan kell főzni, azaz elkészíteni a vért és a különböző sérüléseket. Mindenkinek rendelkeznie kell alapfokú elsősegélynyújtó ismeretekkel, mivel a hiteles imitációnál tisztában kell lenniük, hogy hogyan kell viselkedni például akkor ha levágta egy roncs a lábát vkinek. Megtanulják hogyan kell eljátszani ezeket a sérüléseket.”
“Megtanulnak baleseti szituációkat kitalálni, azaz forgatókönyvet írni az adott helyszínre, majd ezeket eljátszani. Nagy szerepük van az ilyen gyakorlatok alkalmával, hiszen az ő játékuknak és az elkészített sérüléseknek, eljátszott betegségeknek hála tudnak gyakorolni a kollégák.”
Logikus: a mentősöknek, tűzoltóknak, tábori orvosoknak és katasztrófavédelmiseknek ugyanis nem elég fizikailag megtenni, amit lehet, kommunikálniuk is kell az áldozatokkal. Aki balesetet szenvedett ugyanis, az nem várja türelmesen a sorsát, hanem ordít, kapálózik, ellenkezik; ezt kell kezelniük, csitítaniuk, miközben kibűvölnek belőlük minden információt, ami kellhet. Ha emellé még egy kicsit meg is tudják nyugtatni őket, az külön jó, de elsősorban nem ez a cél.
Ez a gyakorlatban – a helikopterbalesetnél maradva – a következőképpen néz ki:
– Próbáljuk meg leszedni róla, jó? Te onnan, én innen.
– MIT CSINÁLTOK?! NEM A GÉPPEL KELLENE FOGLALKOZNI, JÓ?! HANEM VELEM! NAGYON FÁJ!
– Jó, ez nem jön le. Hozom az erővágót.
– NEM ÉRTITEK, HOGY NAGYON FÁJ?! ÁÁÁÁÁÁ!
– Tedd rá a nyakmerevítőt. Hordágy van? Jó. Na, most kellene kicsit kapaszkodni, uram!
– HOL A LÁBAM? MI TÖRTÉNT A LÁBAMMAL?
– El tudja mondani, mi történt?
– MI AZ, HOGY MI TÖRTÉNT? LESZAKADT A LÁBAM! NINCS MEG A LÁBAM!!!
– Hányinger, szédülés van?
– NEM FOGOD FEL, HOGY LESZAKADT A LÁBAM?! LESZAKADT A LÁBAM ÉS AZ MÁR NEM NŐ VISSZA!
– Nézze, megpróbáljuk megkeresni a lábát, ha megvan, és időben beérünk a kórházba, vissza lehet varrni.
– ÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!
Az imitátorok egy pillanatra sem esnek ki a szerepükből, nem is szabad nekik: ha egyszer is emlékeztetik az egyenruhásokat, hogy ez csak játék, ők is kiesnek a szerepükből. Így azonban nem estek: kőkemény dilemma volt, hogy meg merjék-e mozdítani az egyik ájultat, hogy felszíni, vagy koponyasérülése van-e a helikopterben rekedt lánynak, és hogy hol lehetnek azok, akik még elvileg a gépben ültek, mégsem látni őket sehol.
Nagyjából két óra alatt megvolt mindenki, ahol volt tűz, ott tüzet oltottak, akit kellett, kórházba küldtek (volna), akit pedig el tudott látni a gyors reagálású, orvos- és ápolószemélyzetből álló H-HERO csapat, azt az ő sátrukba. Este kilenc fele kezdték, emlegetni, hogy
A ropi az a szó, amelyre az imitátorok abbahagyják az alakítást. (“Meg ne kérdezd, miért.”) Vesznek egy mély levegőt, isznak egy teát, lehet vigyorogni.
Kedves olvasó! Vigyázz magadra, ne balesetezz, ha azonban mégis megtörténik a baj, jobb, ha tudod: valaki valamikor jó eséllyel már eljátszotta ugyanazt, amit te élesben csinálsz. Minden rendben lesz.