Sastre megtartotta a sárga trikót

A német Stefan Schumacher nyerte a Tour de France szombati egyenkénti időfutamát, ám ami a lényeg: a spanyol Carlos Sastre megtartotta a sárga trikót, így ha vasárnap célba ér, úgy első győzelmét ünnepelheti a francia kerékpáros körversenyen. A Tour de Hongrie-t a holland Hans Bloks nyerte meg.

A szombati – mindent eldöntő – 53 kilométeres egyenkénti időfutam előtt Carlos Sastre 1:24 perccel vezetett Frank Schleck, 1:33-mal Bernhard Kohl és 1:34-gyel Cadel Evans előtt, de igazából csak utóbbitól, az időfutamban erős ausztrál kerekesektől kellett tartani. A szombati menet előtt ötödik Gyenisz Mencsov szintén kiváló ebben a műfajban, de ő 2:39-es hátránya miatt nem igazán volt esélyes a sárga trikóra.

Evans nagyon erősen kezdett, az első néhány kilométeren alaposan kihajtotta magát, de az első ellenőrzőpontnál, 18 kilométernél mindössze nyolc, s 36 kilométernél is csak 23 másodperccel volt jobb Sastrénél. S ebből már sejteni lehetett, hogy az ausztrál nem tudja ledolgozni hátrányát az összetettben, ráadásul egyre fáradtabban tekert.

Carlos Sastrét sárgába öltöztetik (Getty)

Sastre ugyanakkor pályafutása során talán még egyszer sem ment ilyen jól időfutamon, a 12. helyen végzett, és 1 perc 5 másodpercet megtartott előnyéből, így közel került első Tour-sikeréhez – ehhez vasárnap csak célba kell érnie.

Csapattársa, a szintén CSC-s Frank Schleck a másodikról a hatodikra esett vissza az összevetésben, a pöttyös trikóban tekerő Bernhard Kohl viszont jó teljesítménnyel kirukkolva megtartotta a harmadik helyét. A sorrend Sastre, Evans, Kolhl – ők hárman állhatnak majd dobogóra a holnapi befutó után.

„Nyugodt voltam szombat reggel, mert tudtam, életem lehetősége előtt állok. Az álmom vált valóra ezzel a sikerrel” – mondta Sastre, aki kiemelte, hogy csapattársai és különösen a Schleck-fivérek nélkül aligha tudott volna diadalmaskodni.

Az időfutamot – akárcsak a 4. szakaszon a Cholet-ben rendezett egyenkéntit – a német Stefan Schumacher nyerte, a műfaj világbajnoka, Fabian Cancellara és Kim Kirchen előtt.

Tour de France, 20. szakasz
Cerilly-Saint Amand Montrond, 53 km, egyéni időfutam:
1. Stefan Schumacher (német, Gerolsteiner) 1:03:50
2. Fabian Cancellara (svájci, CSC) 21 mp hátrány
3. Kim Kirchen (luxemburgi, Columbia) 1:01 p h.
4. Christian Vandevelde (amerikai, Garmin-Chipotle) 1:05 p h.
5. David Millar (brit, Garmin-Chipotle) 1:37 p h.
6. Gyenyis Mencsov (orosz, Rabobank) 1:55 p h.
7. Cadel Evans (ausztrál, Lotto) 2:05 p h.
8. Sebastian Lang (német, Gerolsteiner) 2:19 p h.
9. Bernhard Kohl (osztrák, Gerolsteiner) 2:21 p h.
10. George Hincapie (amerikai, Columbia) 2:28 p h.

12. Carlos Sastre (spanyol, CSC) 2:34 p h.
54. Frank Schleck (luxemburgi, CSC) 5:38 p h.

1. Carlos Sastre (spanyol, CSC) 84:01:00
2. Cadel Evans (ausztrál, Lotto) 1:05 p h.
3. Bernhard Kohl (osztrák, Gerolsteiner) 1:20 p h.
4. Gyenyis Mencsov (orosz, Rabobank) 2:00 p h.
5. Christian Vandevelde (amerikai, Garmin-Chipotle) 3:12 p h.
6. Frank Schleck (luxemburgi, CSC) 4:28 p h.

Holland siker a Tour de Hongrie-n

A holland Hans Bloks az utolsó, két félszakaszból álló ötödik etapon is megőrizte vezető helyét összetettben, így ő nyerte a Tour de Hongrie országúti kerékpáros körversenyt.