Belföld

Megvan a Fidesz gyenge pontja

narancslé-parlament (narancslé, parlament, )
narancslé-parlament (narancslé, parlament, )

Hiába rajzolták újra a választókerületek határait, így sem lesz meg a háromharmad – derül ki a Policy Solutions felméréséből, amely a 106 új egyéni választókerület erősorrendjét térképezte fel.

A Fidesz nyugat-magyarországi fellegváraiban – Körmenden, Csornán és Sárváron – a legerősebb, Budapesten és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a legsebezhetőbb – áll a Policy Solutions friss elemzésében.

A dunántúli bástyák mellett két Bács-Kiskun megyei körzetben (Kecskemét 1-es, Baja), illetve Debrecenben (annak is leginkább a 3-as körzetében) számít a legerősebbnek a Fidesz.

A tíz leggyengébb fideszes körzetből négy borsodi, a két miskolci mellett az ózdi és a tiszaújvárosi választókerületben is nagyjából tíz százalékponttal rosszabb eredményt ért el a párt, mint országosan. A borsodi hídfőállások mellett elsőként néhány külvárosi budapesti körzet eshet el. A XIII. kerületet 2010-ben is nyerni tudták a szocialisták, és emellett nagyon jó eséllyel indulnak majd Újpesten, a csepel-soroksári és a kőbánya-kispesti körzetekben – a Fidesz ezekben a leggyengébb.

Ahol az MSZP reménykedhet

Az MSZP jelentős visszaesését követően egyértelműen Budapest vált a párt legfontosabb hátországává. Az új választókerületi beosztás alapján 2010-re az MSZP tíz legjobb körzetéből nyolc Budapestről kerül ki – négy évvel korábban csak két fővárosi körzetre volt ez igaz. A párt legjobb vidéki választókerülete, a szegedi 1-es, országos összehasonlításban a 6. legerősebb szocialista körzet. Vidékről a tíz legerősebb körzet közé még a tatabányai központú választókerület fér be, a 8. helyre.

Sokat elmond ugyanakkor a szocialisták kelet-magyarországi visszaeséséről, hogy a 2010-es eredmények alapján a párt tíz legrosszabb körzetéből négy immáron Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből kerül ki.

Borsod a Jobbiké, Budapest nem

Az új választókerületek jobbikos erősorrendjére tekintve nehéz lenne felülbecsülni a párt borsodi belviszályának jelentőségét. Egyértelműen a Jobbik legerősebb megyéjéről van szó, amely a 2010-es adatok alapján a tízből öt legjobb körzetet adja, köztük a két legtöbb egyéni győzelmi reménnyel kecsegtetőt: az ózdi és a tiszaújvárosi körzetközpontú választókerületeket. A borsodi kulcskörzetek mellett a hat további „legjobbikosabb” választókerület is Kelet-Magyarországról (Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok, Heves) kerül ki.

Amilyen erős a Jobbik Borsodban és a többi keleti megyében, olyan gyengének számít az új fővárosi választókerületekben. A masszívan fideszesnek számító budai körzetekben a leggyengébb a párt: a XII., a II-III. és a XI. kerületre épülő választókerületekben a Jobbik akár 9-10 százalékponttal is elmarad országos támogatottságától. A Várral megtoldott belvárosi körzet a Jobbik 4. legrosszabb választókerülete, és hasonlóan gyenge eredményekkel kalkulálhat a párt az újlipótvárosi-angyalföldi, a zuglói és a VI-VII. kerületet magában foglaló új választókerületekben is.

A Belváros lehet más

Az LMP politikájára jelentős részben azokban a körzetekben mutatkozik a legtöbb igény, ahol a szélsőjobboldal a leggyengébb. A Jobbik tíz leggyengébb választókerületéből hét az LMP legerősebb körzeteinek listáján is megtalálható. Egyben az is megerősítést nyer, hogy az LMP szavazói összetételét tekintve elsöprően Budapest-központú párt: a tíz legjobb körzete egyaránt fővárosi. A 2010-es választási eredmények alapján az LMP legerősebb körzete a VI-VII. kerületet lefedő választókerület, ahol az országos átlagánál 8 százalékponttal erősebb az ökopárt. A tízes listára gyakorlatilag valamennyi belvárosi választókerület felkerült, és tanulságos, hogy még némelyik budapesti külvárosi kerületben – a III. kerületi lakótelepi övezetekre épülő 10. OEVK és az újpesti-angyalföldi 11. OEVK – is erősebb az LMP, mint bárhol vidéken.

Az LMP tíz leggyengébb választókerülete kivétel nélkül kelet-magyarországi. Kirívóan rosszak a párt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei esélyei: a 2010-es adatok alapján a legrosszabb körzetek közül öt is ebből a megyéből kerül ki. Hasonlóan gyengék az ökopárt borsodi kilátásai. Három borsodi választókerület is a tíz legrosszabb LMP-s körzet között található, és ha Ózdon, Sajószentpéteren vagy Sátoraljaújhelyen múlna, a párt nem jutna be a parlamentbe

A választókerületek átrajzolása azonban nem mindenkinél aratott osztatlan sikert.
Ha ön máshogy alakítaná a körzeteket, ide kattintva megteheti! Azért előbb olvassa el, ki találta fel a választások manipulásának rajzos formáját!

Ajánlott videó

Olvasói sztorik