Belföld

Gigászi tengeri hüllő teljes csontvázára bukkantak

A valaha létezett legnagyobb ragadozó hüllő teljes csontvázát fedezték fel Mexikóban. A 25 méteres tengeri "szörny" 150 millió évvel ezelőtt uralta a tengereket - írja az origo.hu

A szenzációs lelet egy Liopleurodon ferox, amely a Plesiosaurusok legnagyobb termetű és minden bizonnyal legvéresebb ragadozója volt a földtörténeti jura időszakban. Fejétől a farkáig a 25 méteres hosszúságot is elérhette (vagyis körülbelül egy tízemeletes ház méretét), s mintegy 150 tonnát nyomhatott. Négy hatalmas, evezőlapátszerű végtagjával gyors és kitűnő úszó lehetett.

A nem mindennapi leletet mexikói és német paleontológusok találták meg Mexikó északkeleti részén, Aramberri mellett. Eddig soha nem került elő ennyire ép csontváz a fajtól. A csontokat hajón szállítják Németországba, ahol elkészítik az állat rekonstrukcióját.

A feltárás során kisebb tengeri hüllők, halgyíkok (Ichthyosaurusok) maradványai is előkerültek – a Liopleurodon valószínűleg ezekkel is táplálkozott. Három méter hosszú állkapcsában mintegy 40-50 centiméteres fogak ültek, amelyekkel bármit könnyedén összeroppanthatott (a szárazföldi ragadozók korabeli királyának, a Tyrannosaurus rexnek körülbelül fele ekkora fogai voltak).

A Plesiosaurusok a jura időszak elején jelentek meg, s rövidesen kétfelé ágazott fejlődésük: egy hosszú és egy rövid nyakú csoportra bomlottak. A Liopleurodon az utóbbihoz, az ún. Pliosaurusokhoz tartozott.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik