Nyelvünk döntő szerepet játszik az étkezésben, a beszédben és számos létfontosságú emberi funkcióban, így a megfelelő szájhiginéia fenntartása rendkívül fontos a hétköznapokban. Ehhez pedig a szakértők szerint elengedhetetlen a nyelv rendszeres tisztítása, írja a Science Alert.
A nyelv felszínét apró dudorok borítják, úgynevezett papillák. Ezeket néha összetévesztik az ízlelőbimbókkal, azonban a 200–300 ezer papillának csak egy kis része tartalmaz ízlelőbimbókat. A felnőttek nagyjából 10 ezer ízlelőbimbóval rendelkeznek, amelyek szabad szemmel nem láthatók és főleg a nyelv hegyére, oldalára és hátuljára koncentrálódnak.
Dileep Sharma, a Newcastle-i Egyetem professzora szerint az egészséges nyelv rózsaszín, habár az árnyalat egyénenként változhat, a sötéttől a világos rózsaszínig. Kis mennyiségű fehér bevonat normális lehet, ugyanakkor a jelentős változások vagy elszíneződések betegségre vagy egyéb problémákra utalhatnak. Ezért a szakértők szerint naponta egyszer-kétszer érdemes megtisztítani a nyelvet is.
A folyamat elvégezhető egyszerű fogkefével, de akár az erre a célra kitalált nyelvkaparóval is. Ezek segítségével az ember eltávolíthatja az ételmaradékokat és megakadályozhatja a mikrobák felhalmozódását. Nem mellesleg a kellemetlen szájszag ellen is hatásos lehet. Érdemes ugyanakkor figyelemmel követni a nyelv változásait.
Mire utalnak a változások?
A nyelv felszínén kialakuló fehér bevonat az egyik leggyakoribb változás egészséges embereknél. Ez akkor fordulhat elő, ha abbahagyja a nyelv rendszeres tisztítását, melynek eredményeként felhalmozódnak az ételmaradékok és a mikrobák és lepedéket formálnak. Gyengéd súrolással azonban eltávolítható ez a bevonat.
Ha sárgás bevonatot találunk, az gombás fertőzésre utalhat. Az úgynevezett szájpenész gyakori az idős embereknél, de azoknál is megfigyelhető, akik gyógyszert szednek vagy cukorbetegek. Gyermekeket és fiatal felnőtteket is érinthet a rendellenesség egy-egy betegség után, az immunrendszer átmeneti elnyomása vagy az antibiotikum-használat miatt.
A dohányzás vagy a sok erős színű étel és ital fogyasztása – például a tea és a kávé – szőrös megjelenést okozhat, melyet a baktériumok túlszaporodása okozhat.