Tudomány

Több tízezer vadmadár gyűlt össze Tatán

Szombaton lesz Tatán a Vadlúd Sokadalom – írja az MTI. A rendezvényt több tízezer madár kirepülése és behúzása fogja keretbe. A ludak kora reggeli ébredését csak a 12 órás madármegfigyelő verseny résztvevői jegyzik, de az állatok esti hazatérése sok látogatónak jelent majd maradandó élményt.

Az ék alakban érkező rajok szürkületkor hatalmas csapatokban térnek vissza a tóra.

Az esemény a parton felállított távcsöveken és nagy méretű kivetítőn is követhető, szakértő kommentátor segítségével.

Napközben az érdeklődők számos természetvédelemmel kapcsolatos bemutatót láthatnak. A különböző madárfajokról és védelmükről szóló előadások mellett harkálymegfigyelő túra, állatbemutató és sólyomröptetés is szerepel a vadludsokadalom.hu oldalon elérhető programban.

A gyerekeket kreatív játszóház, játékos távcsöves madárkeresés és madaras memóriajáték várja. A vásárban kézművesek, őstermelők és népművészek kínálják portékáikat, de vásárolhatók madár- és természetvédelmi eszközök, valamint könyvek és madarakat ábrázoló festmények. Azok, akik személyesen nem tudnak jelen lenni, a fesztivál eseményeit a vadludsokadalom.hu oldalon élőben is követhetik.

W. Wisniewski / Getty Images

A Tatai Vadlúd Sokadalom egy nemzetközileg is különleges esemény. A vizes élőhelyek védelmére létrehozott ramsari egyezmény hatálya alá tartozó Öreg-tó az egyetlen olyan madárpihenőhely Európában, amelyet egy város szinte teljesen körülvesz.

Az elmúlt hetekben a Tata környéki vizes élőhelyek alkotta ramsari területen már csaknem 50 ezer, ezen belül a tatai Öreg-tavon 44 ezer vadlúd tartózkodott. A tavon napközben több ezer réce, sztyeppi és dankasirály is látható. Ez a madárlétszám rendkívül gyorsan, akár egy-két nap alatt is további ezrekkel bővülhet. Csúcsidőszakban, november végén és december elején a tavon éjszakázó vadludak száma akár az 55 ezret is elérheti.

A 220 hektáros tatai Öreg-tavat Magyarország legrégebbi, csaknem 700 esztendős mesterséges halastavaként tartják számon. A tavon telelő vadludak akár 6 ezer kilométerről, Skandinávia és Szibéria északi térségeiből érkeznek hozzánk az ottani időjárás hidegre fordulása után.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik