Kevesen tudják, de a háztartási por nemcsak porrészecskékből áll:
Háztartástól és életstílustól függően lehetnek benne emberi és állati bőrdarabkák, emberi és állati szőr, növényi anyagok, olyan mikrobák, mint a gomba, a penész, vagy különböző baktériumok. Az sem ritka, ha olyan, potenciálisan allergiát is okozó rovarok telepszenek meg az otthonunkban, mint a Dermatophagoides farinae háziporatka, ami kifejezetten allergén állatka. Az ízeltlábúval összeköthető allergén anyag, a Der P 1 az európai háztartások 68 százalékában megtalálható, és az allergián túl még akár allergiás asztmát is kiválthat az emberből.
A közvélekedéssel ellentétben a házipor-allergiának nevezett betegség kiváltója nem a házi por, és még csak nem is az előbb említett háziporatka, hanem annak mikroszkopikus méretű, a levegőben lévő, beszáradt ürüléke, melyet belélegezve, illetve vele érintkezve jellegzetes allergiás tünetek alakulhatnak ki. A lakóhelyiségekben lévő allergének közül a háziporatka vált ki leggyakrabban légúti allergiát.
De persze, ahol háziporatka-ürülék van, ott az atka is megtalálható. Éppen ezért érdekes a Dyson kutatása, ami megmutatta, hogy a hozzájuk több országból beérkezett 61 pormintának egészen pontosan milyen az összetétele, és miket rejt például a Dyson Absolute Extra Pro készülékkel felporszívózott 24.hu szerkesztőségének padlószőnyege. A kutatásokat a Londoni Higiéniai és Trópusi Orvosi Főiskola laboratóriumában végezték el.
Az eredmények egészen érdekesre sikerültek: a szerkesztőségi porban ugyanis a Dyson nem talált teljes poratkát, ami azt jelenti, hogy az irodában viszonylag alacsony az allergia kialakulásának esélye. Magyarországról összesen 6 mintát fogadott be a labor, ezek közül csak 1 helyen találtak egyetlen teljes poratka-maradványt, a 61 minta közül pedig összesen 12 rovarmaradvány gyűlt össze. Ez még mindig viszonylag alacsonynak számít, de jól jelzi: a felporszívózott területek egy jelentős részében megtalálható nagyobb számban a háziporatka, így valószínűleg az allergiát és allergiás asztmát okozó ürüléke is.
Ehhez kapcsolódik a Der P 1 allergén mennyiségének is a vizsgálata, amely gyakorlatilag a mikroszkopikus méretűre feltöredezett, beszáradt atkaürülékben található fehérje. Egyetlen atka élete során több mint 2000 ürülék-gömböcskét hagyhat hátra, ezért nem meglepő az, hogy a házipor egyetlen grammja több százezer ilyen részecskét is tartalmazhat. Ezek főleg a téli időszakban beszáradva, feltöredezve könnyen a levegőbe jutnak, és kis méretüknél fogva a lakás bármely részére elsodródnak, vagy mélyen a tüdőbe, egészen az alveolusokig hatolnak.
A laboreredmények azt mutatják, hogy mind a 24.hu által leadott mintában, mind pedig a többi magyar mintában a Der P 1 allergén kevesebb, mint 0,19 nanogramm volt milliliterenként, ami elég jó arány, de mindenképpen mutatja, hogy az allergén, így az ürülék is, akkor is jelen van a háztartásokban, ha teljes háziporatka-maradványt nem sikerül találni. A Dysonhoz beérkezett 61 minta közül az egyiknél mértek 0,23 ng/ml-es mennyiséget, a többi mind hasonló értékekben mozgott, mint a magyar minták.
A laboratórium megjegyezte, hogy a 24.hu által benyújtott mintában érdekesség, hogy magas a növénytartalma, vagyis sok növény- és magmaradvány található benne. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a zárt térben viszonylag sok szobanövényt nevelünk. Az olyan mintákra, mint az állatszőr, a pollen, vagy bőrsejtek, nem érkezett értékelhető eredmény, arról azonban nem tudni, hogy mi volt a baj a beérkezett mintával ezen a területen.
Az eredményekből is jól látszik, még úgy is, hogy viszonylag alacsony volt az allergiás reakciót potenciálisan kiváltó háziporatka-szám, valamint az ürülékre utaló allergén mennyisége is, hogy érdemes rendszeresen porszívózni nemcsak az otthonokban, de irodahelyiségekben és közös használatú helyiségekben is. A poros környezet ugyanis nagyobb lehetőséget ad a káros rovarok, gombák és más mikroorganizmusok elszaporodásának is.
Kiemelt kép: Dyson Technologies / Absolute Extra Pro