Tudomány

Repülő őshüllők maradványaira bukkantak

Roy Smith, a Portsmouth-i Egyetem PhD-hallgatója több mint száz évvel ezelőtt felfedezett kövületeket vizsgálva azonosította a pteroszauruszok egy eddig ismeretlen faját – írja a BBC-re hivatkozva az MTI. A 26 éves doktorandusz a Cambridge-i Egyetem Sedgwick Földtudományi Múzeumában, illetve a Brighton és Hove-i Booth Természettudományi Múzeumban őrzött fosszíliákat elemezte.

A maradványokat 1851 és 1900 között fedezték fel munkások a Cambridgeshire-i mocsaras Fens-vidék egyik lelőhelyén.

A fosszíliák egy részét annak idején cápagerincnek vélték, Smith azonban rájött, hogy valójában fogatlan pteroszauruszok állkapocstöredékeiről van szó.

A doktorandusz szerint a fosszílián látható aprócska lyukakban idegek futottak, amelyek a táplálkozásban játszottak szerepet. A cápák gerincében nincsenek ilyenek lyukak, a korai paleontológusok viszont nem vették észre ezeket.

Kép: MARK GARLICK / SCIENCE PHOTO LIBRA / MGA / Science Photo Library via AFP

Smith szerint két példány a pteroszaurusz rend Ornithostoma nemébe tartozik, de van egy további fosszília, amely egyértelműen különbözik ezektől, és egy új fajt képvisel. Mint mondta, a maradvány töredezettsége miatt az új fajnak nem lehet nevet adni. Nem valószínű, hogy a lelőhelyen sikerül újabb töredékeket találni, de ígérete szerint amint véget érnek a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások, beleássa magát a többi múzeum gyűjteményébe az új faj esetleg további maradványai után kutatva.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik