Tudomány

Így lehetnek könnyebbek a mindennapok pikkelysömörrel

A pszoriázis a beteg hétköznapjait is befolyásolja, az alapvető tisztálkodás, a bőr- haj- és körömápolás is komoly odafigyelést igényel, de fontos a testmozgás, az étrend és a lelki egészségről való gondoskodás is.

A pikkelysömör (pszoriázis) nemcsak kínzó viszketéssel, fájdalommal és számos egyéb lelki, fizikai problémával jár együtt, de komolyan rontja a beteg életminőségét, és még a mindennapok szintjén is alkalmazkodást igényel. Pontos okát nem ismerjük, hátterében az immunrendszer zavara állhat, amely hibás és fokozott ütemű képződésre serkenti a bőr hámsejtjeit.

A pikkelysömör nem fertőző betegség, a kezelés célja a tünetek csökkentése, a tünetmentes időszakok elérése ebben tudnak segíteni a több helyen elérhető Pszoriázis Centrumok. A személyre szabott kezelés szoros együttműködést igényel a beteg részéről is, beleértve a megfelelő életmód kialakításától a bőr- és hajápoláson, ruházkodási szokásokon át egészen a túlsúly elleni küzdelemig.

Azokat a módszereket tekintjük át, amelyek könnyebbé tehetik a pszoriázissal élők mindennapjait, illetve bemutatunk néhány szabályt, amelyek mentén mi magunk is csökkenthetjük a betegség ismétlődő fellángolásait vagy súlyosbodását.

A bőr védelme

A pszoriázis mással nehezen összetéveszthető tünete, a gyulladt, megvastagodott bőr pikkelyszerű leválása jellemzően a hajas fejbőrön, a könyökön, a térden, a hajlatokban és a keresztcsont feletti bőrterületen tapasztalható kisebb-nagyobb foltokban, sávokban. Több esetben pedig a köröm is érintett, ezáltal pedig a szóban forgó felületek gondos törődést kívánnak.

Az egyik legfontosabb kihívás a pszoriázissal élő beteg számára a mindennapi tisztálkodás, a kozmetikai szerek kiválasztása. Jelenleg a gyógyszertárakban és drogériákban is elérhetők olyan szappanok, tusfürdők, samponok és egyéb készítmények, amelyeket a pikkelysömörös bőr ápolására fejlesztettek ki. A bőrápoló szerek kiválasztásakor a fő szempont, hogy a mindennapi tisztálkodószerek ne szárítsák a bőrt. Érdemes glicerintartalmú, a terméktájékoztatón „száraz bőrre” javasolt termékeket használni.

Egyeseknél a napfény enyhítőleg hat a tünetekre, ám a leégés elleni védelem fokozottan fontos. Mások inkább a téli félévben számolnak be javulásról, számukra a nyári félévben lenge, átszellőző, hosszú ruházat javasolt. Elsősorban a bőrt kímélő, szellőző, puha anyagok, például a pamutból készült darabok jöhetnek szóba, amikor az időjárás megengedi, nyitott puha lábbelit részesítsen előnybe, hogy minimálisra csökkenjen az izzadás és a bőrsérülés esélye.

Óvintézkedések és a köröm

A fülledt nedves környezet segíti a gombák és baktériumok elszaporodását, így pedig a felülfertőzés esélyét a sérült bőrfelületen, ezért minden ilyen helyzet odafigyelést igényel. Az érzékeny bőrfelület védelme érdekében például házimunkához, főként vegyszerekkel érintkezve mindig viseljen gumikesztyűt, kézmosás után törölje szárazra a bőrt ügyelve, nehogy az érintett bőrfelület megsérüljön. Napi rendszerességgel – kiváltképp fürdés után – használjon zsíros, hidratáló testápolót. Hajmosás, fésülködés közben különös figyelmet kell fordítani arra, hogy a fejbőr ne sérüljön.

Körömpszoriázis esetén a fertőzések elkerülése érdekében javasolt a kézen és lábon is rövidre vágni a körmöket, és ugyanúgy fontos a gumikesztyű alkalmazása, és a körmök körüli bőr szárazra törlése minden egyes alkalommal, amikor vízzel érintkezik.

A tünetek fellángolása sokszor környezeti tényezőkön múlik, lényeges faktor például a táplálkozás is. Ahány ember, annyi féle összetevő okozhatja a tünetek súlyosbodását, egyes anyagok elhagyása tehát jelentősen növelheti a beteg életminőségét – az összetett kezelés ezek feltárására is kiterjed.

Testmozgás, étrend, lelki egészség

A pikkelysömörrel gyakran együtt jár az elhízás, ami azon túl, hogy az általános egészségre negatívan hat, maga a pszoriázis kezelését is megnehezíti. Ezért kiemelten fontos a testmozgás, aminek legoptimálisabb módjáról kérje ki kezelőorvosa tanácsát. Lassan, napi 15 perc mozgással érdemes kezdeni, az aktív életmód és a test rugalmasságának megőrzéséhez első lépésként a jóga és a pilates javasolt, de nagyon hasznos, „kímélő” mozgásforma az úszás is.

Figyeljen oda az étkezésre, kerülje az alkoholt, a dohányzást, csökkentse a cukor, só fogyasztását. Táplálkozzon kiegyensúlyozottan, válasszon friss hozzávalókat, a kész és félkész ételeket igyekezzen kerülni. Egyes összetevők akár a tünetek súlyosbodásához vezethetnek, ezért érdemes listát készíteni az alapanyagokból, ezek alapján kezelőorvosa segítségével szükség esetén speciális étrendet is kialakíthat.

Egyes tapasztalatok arra utalnak, hogy az antioxidánsok (például C- és E-vitamin, béta-karotin, szelén) és a halolajokból származó telítetlen zsírsavak, zöldségek, gyümölcsök pozitív változást eredményezhetnek.

Mind a mozgás, mind az étkezés hozzájárul a betegség során gyakran kialakuló szorongás, depresszió oldásához, fontos, hogy beszéljen a problémáiról. Érthető, hogy bizonyos témákban nehezen nyílik meg, viszont tapasztalni fogja, hogy hatalmas lelki terhet vesz le a válláról, ha barátokkal, családtagokkal őszintén beszél arról, ami problémát okoz, az érzéseiről. Nagyszerű fórumot biztosítanak erre az országban több helyen működő, pszoriázissal élő betegeket összefogó klubok, egyesületek, ahol az érintettek egymás között sokkal fesztelenebbül érzik magukat, lelki és sokszor egyéb segítségre is számíthatnak.

Szponzorált tartalom

A pszoriázis napjainkban minden eddiginél hatékonyabban kezelhető. Keresse fel a 9 Pszoriázis Centrum egyikét, ahol tapasztalt szakorvosok lesznek a segítségére.

További információ: pikkelysomor.mpke.hu.

A cikk Janssen támogatásával készült.

Kiemelt kép: Janssen Immunology

Olvasói sztorik