Tudomány koronavírus

A koronavírus miatt a világ legszennyezettebb országában is tisztább a levegő

Jelentősen javult a levegő minősége Indiában, a világ legszennyezettebb levegőjű országában, ahol a hatóságok vasárnap kijárási tilalmat rendeltek el – írja az MTI.

Sűrű, sötét szmog helyett a kék égre nézhetnek az emberek, láthatóvá váltak a felhőkarcolók és a tiszta égen is több csillagot lehet megfigyelni. Az IQAir svájci cég adatai szerint a világ 50 leginkább légszennyezett városából tavaly 25 Indiában volt, a súlyos szennyezésért az ipar, a közlekedés és a széntüzelésű erőművek a felelősök.

Hétfőn már a fővárosban és 75 indiai körzetben volt kijárási tilalom a koronavírus-járvány feltartóztatása érdekében.

Számtalan indiai hallgatott Narenda Modi kormányfő felhívására, hogy vasárnap önként maradjanak otthon, ami a gépkocsiktól, riskáktól, motorkerékpároktól és buszoktól mindig telített utak elnéptelenedéséhez vezetett Újdelhiben.

Rövid távon áldás, hosszú távon átok a Földnek a koronavírus
Nagy árat fizet az emberiség azért, hogy a bolygó fellélegzik.

A világ legszennyezettebb fővárosában a levegőminőségi index  93-ra – mérsékeltre – süllyedt, egy évvel ezelőtt ez az érték 161 volt, vagyis egészségtelen volt a levegő. Mumbajban, a pénzügyi fővárosban is 90-es szintet mutattak ki, szemben a 2019. márciusi 153-mal. A levegő minőségét 50-es szint alatt tartják jónak.

Március 4-én még nem volt kijárási tilalom. Kép: Yogendra Kumar/Hindustan Times via Getty Images

A javulás a gépjármű-közlekedés csökkenésének köszönhető leginkább – mondta Gufrab Beig, az indiai kormány környezetfigyelő ügynöksége, a SAFAR projektmenedzsere.

2017-ben a légszennyezés 1,24 millió életet követelt Indiában a Lancet Planetary Health című tudományos folyóirat egy tanulmánya szerint.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik