Tudomány

Élet juthatott a Holdra

Medveállatkák kerülhettek a holdfelszínre, miután idén áprilisban az égitestbe csapódott a Berésít izraeli űreszköz – írja az MTI. Az apró állatok űrbe juttatásáért felelős Arch Mission Foundation szerint az élőlények valódi túlélők.

Nem sikerült a Holdra szállás Izraelnek
Legközelebb jobban sikerül, mondta Netanjahu, miután elvesztették a kapcsolatot a szondával.

A Berésít áprilisban leszállás közben zuhant a Hold felszínére. Nova Spivack, az Arch Mission Foundation alapítója szerint nagy a valószínűsége, hogy az ütközés ellenére a medveállatkák életben maradtak, igaz, az élőlények nyugalmi állapotban lehetnek, hiszen a misszió előtt dehidratálták őket.

Az egy milliméternél is kisebb élőlények rendkívül ellenállóak. Szélsőséges mértékű sugárzásnak, hőségnek és hidegnek is ellenállnak, és évtizedeket képesek átvészelni táplálék nélkül. Túlélik a 150 Celsius-fokos forróságot és az abszolút nulla, vagyis a mínusz 273,15 Celsius-fokos hideget is is.

A különleges élőlények évtizedekkel dehidratálásuk után is képesek visszatérni az életbe, ha vízzel érintkeznek. Amikor kiszáradnak, behúzzák a fejüket és nyolc lábukat, apró labdává zsugorodnak, szinte minden vizet kiválasztanak a szervezetükből, anyagcseréjük a normális állapot 0,01 százalékára lassul.

Az azonban, hogy a medveállatkák fel is éledjenek a Holdon, az ott uralkodó körülmények miatt szinte lehetetlen, még ha a szonda robbanását túl is élték. Ahhoz, hogy újra aktív állapotba kerüljenek, növekedjenek és szaporodjanak, vízre, oxigénre és táplálékra van szükségük”

– mondta William Miller, az amerikai Baker Egyetem kutatója.

A szakértők szerint elméletileg lehetséges, hogy a Holdra került medveállatkákat begyűjtsék, visszahozzák a Földre, felélesszék őket, illetve megvizsgálják, hogy milyen hatással volt rájuk az idegen égitest környezete.

Kiemelt kép: iStock

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik