Tudomány

Ezért betonozták be Chaplin sírját

Nem sokkal a temetés után, 1978. március 2-án Chaplin sírját feltörték, holttestéért pedig váltságdíjat követeltek.

Az árvaházban, nyomorban nevelkedett Charles Spencer Chaplin páratlan karriert épített Amerikában. Nehéz gyermekkora miatt kiválóan játszotta a némafilmek kis csavargóját, de nemcsak színészként, rendezőként és forgatókönyvíróként is a filmtörténet legnagyobb alakjai közé emelkedett. A hangosfilm megjelenése sem döntötte romba karrierjét, a Hitlert és a nemzetiszocializmust kiparodizáló Diktátor gyakorlatilag megkoronázta életművét.

Kitiltották Amerikából

Londonban született, és bár többször felajánlották neki az amerikai állampolgárságot, soha nem fogadta el – írja a Rubicon.hu. Az elutasítás később megbosszulta magát: 1952-ben a Londonban tartózkodó Chaplintől – kommunistabarátságra hivatkozva – a hatóságok megtagadták a hazautazási engedélyt.

Svájcban, Lausanne mellett telepedett le,és itt élt 88 éves koráig, amikor 1977. december 25-én elhunyt. Corsier temetőjében helyezték örök nyugalomra, ám sokáig nem nyugodhatott. Sírját 1978. március 2-án feltörték és elvitték a tölgyfakoporsót, benne a színészóriás holttestével. Gyorsan kiderült, hogy a tettes nem egy őrült rajongó volt, miután a család sorozatosan kapta a fenyegető telefonokat.

Elásták a kukoricásban

A zsaroló szláv akcentussal beszélt és 600 ezer dollárt követelt. Kezdetben nem hittek neki, a dolog akkor vált komollyá, amikor egy fotó is érkezett a tölgyfa koporsóról. Oona Chaplin nem volt hajlandó fizetni még akkor sem, amikor őt és legkisebb gyermekeit fenyegették bántalmazással. Miközben az özvegy alkudozott, a rendőrség hatalmas erővel kereste a sírrablókat.

Kiderítették, hogy a hívások egy nyilvános telefonról érkeznek Lousanne-ből, a város 200 fülkéjét 100 rendőr figyelte. A váltságdíjat már 250 ezer dollárra sikerült lealkudni, amikor elfogták a két tettest: a 24 éves lengyel és a 38 éves bolgár autószerelőt. Mint később kiderült, a lengyel egy filmből szerezte az ötletet, a bolgár pedig a rablás fizikai részéhez, azaz a sír feltöréséhez szolgáltatta testi erejét.

A koporsót nem is vitték messzire, a Genfi-tótól 15 kilométerre, egy sekély gödörbe ásva találták meg május 17-én egy kukoricaföldön. Az értelmi szerzőt, a lengyel Roman Wardast négy és fél évre ítélték, a Gantscho Ganev másfél év felfüggesztettet kapott. Motivációjuk a pénzszerzés volt. Charlie Chaplin koporsóját visszavitték a temetőbe, és a hasonló esetek megelőzése érdekében körbebetonozták.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik