A vörös bolygó egyik legnagyobb vulkánját kapta lencsevégre a NASA Mars Odyssey űrszondája. A több mint 20 kilométer magas, 450 kilométeren elterülő Arsia Mons a felhőkön áttörve bukkan elő az eszköz fotóján.
Amint a NASA közleményéből kiderül, a földi mértékkel hihetetlenül magas képződmény megörökítése ritka pillanat, az Arsia Mons ugyanis jellemzően felhők takarásában bujkál, így rejtve marad a bolygó körül keringő szondák előtt.
A Mars Odyssey küldetése még 2001 áprilisában vette kezdetét, és ugyanazon év októberében állt bolygó körüli pályára. Ez volt a NASA első sikeres Mars-küldetése, azóta pedig számos hasznos információra derített fényt. Ennek az űrszondának köszönhetően tudjuk például, hogy a vörös bolygó felszíne alatt vízből álló jég található, illetve számos krátert is feltérképezett a planéta felszínén.
A tudósok számításai szerint az eszköz mintegy 24 éve tartó küldetése viszont a végéhez közeledik, ugyanis még az idén elfogyhat az üzemanyaga.
Az űrszonda korábban megörökítette az Olympus Monst is, amely nemcsak a Mars, hanem az egész Naprendszer legnagyobb ismert vulkánja. Mintegy 600 kilométeres szélességben terpeszkedik, magassága pedig eléri a 27 kilométert.