Tech

Példátlanul közel merészkedik egy űrszonda a Naphoz

Javier Zayas Photography / Getty Images
Javier Zayas Photography / Getty Images

November 6-án hetedik, egyben utolsó Vénusz-közeli manőverét fejezi be a Parker Solar Probe – írja a Space.com.

A művelet eredményeként az űrszonda 6,1 millió kilométerre közelíti majd meg a Nap felszínét, csillagunkhoz ennyire közel ember alkotta objektum még nem járt.

Az űreszköz saját korábbi csúcsát dönti meg ezzel, a szonda sebességrekorddal is büszkélkedhet.

Nour Raouafi, a Johns Hopkins Egyetem munkatársa és a projekt szakértője szerint a manőverrel szinte landolnak a csillagon. A kutató úgy látja, az esemény hatalmas eredmény lesz az egész emberiség számára, egyenértékű az 1969-es Holdra szállással.

A nagyjából autó méretű Parker Solar Probe 2018-ban indult el, azzal a céllal, hogy a lehető legközelebb jusson a Naphoz. Adatainak köszönhetően a szakértők új részleteket deríthetnek ki az égitestről.

A manőverekben kulcsfontosságú szerep jut a Vénusz gravitációjának, a bolygó tömegvonzása segít az extrém napközelség elérésében. Noha az űreszközt csillagunk tanulmányozására tervezték, pályájából adódóan a Vénuszról is képes értékes információkat gyűjteni.

November 6-án a misszió szakemberei ismét a bolygó felé irányítják a Wide-Field Imager for Parker Solar Probe, azaz WISPR nevű kamerát. A szonda az elhaladás során 376 kilométerre kerül majd a felszíntől, műszerei révén a kutatók izgalmas betekintést nyerhetnek az égitest felszínébe.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik