Tech

Ezek a leggyakoribb energiatakarékossági tévhitek

Marjai János / 24.hu
Marjai János / 24.hu
Szakértő elemzi az energiafogyasztást övező tévhiteket.

A MediaMarkt tesztelte a vásárlói energiatudatosságát, és kiderült, hogy mik a leggyakoribb tévhitek, amik miatt könnyen megnőhet az energiaszámla. Suhajda Bettina, az áruházlánc fenntarthatósági szakértője arra a következtetésre jutott, hogy fogyasztók többsége elméletben tisztában van azzal, mit kell tennie a költségek csökkentése érdekében, az igazi kérdés azonban az, vajon gyakorlatban is alkalmazzák-e ezt a tudást? A felmérés válaszadóinak közel 80 százaléka nyolc vagy annál több energiatakarékossági tévhitre tudta helyesen a választ. Viszont a fennmaradó 20 százalék, illetve a többnyire helyesen válaszolók válaszai között is voltak olyanok, amelyek miatt a szakértő most egy csokorba gyűjtötte a leggyakoribb tévesztéseket.

A fűtés, mint a legnagyobb mumus

„Bizonyos szempontból mindegy, hogy milyen fűtést használunk, van pár tévhit a hőmérséklet szabályozással kapcsolatban, amiről érdemes beszélni” – kezdi a szakértő, „hiszen bizony a legnagyobb energiafogyasztó a háztartásban a fűtés.” Az első és az egyik leggyakoribb hiba, amibe beleesnek az emberek, hogy úgy gondolják, ha magasabbra állítják a termosztátot, az gyorsabban felfűti az otthonukat. Ez egy olyan energiamegtakarítási mítosz, ami jelentősen megterhelheti a pénztárcánkat.

Ha a termosztátot nagyon magasra állítjuk, az nem fogja felgyorsítani a fűtési folyamatot, mivel a fűtésrendszer állandó ütemben termel hőt.  Valójában ilyenkor, ha elfelejtjük visszavenni a hőfokot amikor elérte a kívánt hőmérsékletet, a fűtésrendszer hosszabb ideig fog dolgozni, ami túlzott meleget és energiapazarlást eredményez.

A másik gyakran emlegetett állítás, hogy plusz-mínusz 1-2 fok nem jelent lényeges különbséget a fűtésszámlán. „Sajnos csak szeretnénk, ha így lenne. A termosztát 1-2 fokkal lejjebb állítása valójában jelentős energia- és pénzmegtakarítást eredményezhet a fűtésszámlán. A fűtési rendszer hőtermelése csökken, amikor a termosztátot alacsonyabb hőmérsékletre állítják, így kevesebb energia szükséges a helyiség felmelegítéséhez.” Bár a megtakarítás mértéke változhat attól függően, mekkora a lakás, milyen a szigetelése és a fűtés típusa, de általánosságban elmondható, hogy kis hőmérsékletcsökkentés is érezhető megtakarítást eredményezhet hosszú távon.

Ugyanez vonatkozik egy másik kérdésre: mi az energiatakarékosabb, ha csak lejjebb vesszük a fűtést, amíg nem tartózkodunk otthon, vagy ha teljesen ki is kapcsoljuk? Ez a kérdés is függ az ingatlanunk típusától, a hőszigeteltségétől, illetve, hogy mennyi időre megyünk el otthonról. A szakértők is különbözően vélekednek erről a kérdésről.

Az általános egyetértés az, hogy a fűtésrendszert érdemes kikapcsolni, ha hosszabb ideig távol vagyunk az otthonunktól. Viszont, ha csak pár órára megyünk el, esetleg 1-2 napra, és a fűtést alacsony fokozaton tartjuk ahelyett, hogy teljesen kikapcsolnánk, az segíthet megtartani a helyiség hőmérsékletét egy elfogadható szinten, így kevesebb energiát kell felhasználni, hogy a helyiség ismét felmelegedjen, amikor visszatérünk.

Kézzel vagy géppel?

Egy másik téma – ami még mai is, főleg az idősebb korosztályból ellenérzéseket vált ki – az a mosogatógép kérdése. A számtalan kimutatás ellenére is még mindig sokan gondolják úgy, hogy a kézzel mosogatással több energiát takaríthatunk meg. Itt is érvényes az, hogy a körülményeknek döntő szerepük van, de legtöbb esetben, helyes használat mellett a mosogatógép hatékonyabb és takarékosabb a víz- és energiafelhasználás szempontjából, mint a kézi mosogatás.

„A modern készülékeket már kifejezetten úgy tervezik, hogy minimális mennyiségű vizet használjanak fel, ráadásul gyakran rendelkeznek energiahatékony funkciókkal, ECO üzemmóddal. Ezzel szemben a kézi mosogatás során könnyen túlzásba vihetjük a felhasznált vízmennyiséget, például, ha folyamatosan nyitva hagyjuk a csapot.”

Fantom fogyasztás

A készülékek kikapcsolva vagy a töltők a konnektorban hagyva nem fogyasztanak energiát. Ez volt az az állítás, amit bár a többség helyesen hamisnak ítélt, mégis érdemes kitérni rá, mivel a gyakorlat azt mutatja, hogy ennek ellenére előszeretettel hagyunk mindent áram alatt. Számos modern elektronikai eszköz, például tévék, számítógépek, mikrohullámú sütők készenléti (stand by) üzemmódban vagy “off” állapotban is fogyaszthatnak energiát. Ez az energiafogyasztás általában alacsonyabb, mint amikor az eszköz aktív használatban van, de még mindig jelentős lehet, különösen, ha több eszközt hagyunk így rendszeresen.

Az ilyen típusú energiafogyasztást fantom fogyasztásnak is nevezik, és a háztartások áramfogyasztásának jelentős részét képezheti. Húzzuk ki a használaton kívüli készüléket a dugaljból, vagy ha ez túl körülményes, használjunk olyan elosztót, töltőt, amely kikapcsolható, esetleg okosaljzatot, amit akár távolról is ellenőrizhetünk egy alkalmazás segítségével

– tanácsolja a szakértő.

A legjobb, ha nincs be/felkapcsolva

A világítás is még mindig felvet kérdéseket. Vannak, akik szerint több áramot fogyaszt egy égő, ha fel-le kapcsolgatjuk, ezért inkább égve hagyják, sőt, egyesek szerint az sem jelent lényeges különbséget, hogy LED izzót, CFL izzót vagy normál izzót használunk.

„A különbség közöttük igenis lényeges lehet mind az energiafogyasztás, a hosszú távú költségek, mind pedig a környezeti hatások szempontjából. A LED izzók sokkal kevesebb energiát fogyasztanak, mint a hagyományos izzók és a kompakt fénycsövek (CFL), ráadásul általában hosszabb élettartammal rendelkeznek, mint a hagyományos izzók és a CFL-ek, így ritkábban kell azokat cserélni” – mondja a szakértő.

Emellett az LED izzók nem tartalmaznak higanyt, ami megtalálható bizonyos kompakt fénycsövekben. Bár a LED izzók ára magasabb lehet a hagyományos izzókénál vagy a CFL-ekhez képest, hosszú távon jelentős megtakarítás érhető el az alacsonyabb energiafogyasztás és a hosszabb élettartam miatt. Egy klasszikus izzó LED-re cserélésével éves szinten több mint 3000 Ft-ot is spórolhatunk. És ez csak egy körte.

Mi a helyzet a konyhában?

Legyen szó akár a napi vízforraló használatáról, a fedővel főzésről, vagy különböző apró, de lényeges praktikáról a konyhában is számtalan helyen lehet energiát spórolni.

Bár vannak kételyek a használatával kapcsolatban, de egyre több „mikrós” recepttel találkozhatunk, nem véletlenül. A mikrohullámú sütő előnye, hogy gyorsabban képes felforrósítani és elkészíteni az ételeket, mivel közvetlenül az ételt melegíti, és nem a fűtött levegőt használja erre, mint a hagyományos sütők. Ez a gyorsabb főzési idő kevesebb energiát igényel. Különösen hasznos készülék nyáron, mert nem ad le extra hőt, ami arra kényszerítené a klímát, hogy keményebben dolgozzon. Ráadásul nem kell előmelegíteni, ami szintén jelentős energiamegtakarítást eredményezhet.

Kapcsolódó
Így spórolhatom meg a havi áramfogyasztásom 10 százalékát
Lehet-e számottevően spórolni azzal, ha kihúzzuk a kütyüket, és nem hagyjuk őket készenléti állapotban?

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik