Távozik a Google egyik vezető mesterségesintelligencia-kutatója, Timnit Gebru. A keresőcég MI-etikával foglalkozó csapatában dolgozó szakértő elmondása szerint egy kollégáknak címzett levelével húzta ki a gyufát a vezetőségnél, amiben élesen kritizálta a cég diverzitáshoz való hozzáállását. A színes bőrű szakértő hangot adott véleményének is, miszerint a vezetőség elfogultabban viselkedett vele szemben, és szigorúbban ellenőrizte a munkáját, az ennek nyomán kialakuló konfliktusok vezettek a kirúgásáig. A Twitteren közzétett bejegyzése szerint az eset annak példája, hogy kiváltságos fehér férfiak próbálják ellehetetleníteni a marginalizálódott csoportok marginalizálódott csoportokról szóló kutatásait, méghozzá indoklás és párbeszéd nélkül.
A Brain Women and Allies levelezőlistára küldött e-mailben arról írt, hogy a vezetők egy tanulmányának a visszavonására utasították, és arról nem kívántak párbeszédet indítani vele. Gebru válaszként közölte, hogy csak bizonyos feltételek mellett folytatja a munkát a cégnél, máskülönben benyújtja felmondását.
Nothing like a bunch of privileged White men trying to squash research by marginalized communities for marginalized communities by ordering them to STOP with ZERO conversation. The amount of disrespect is incredible. Every time I think about it my blood starts boiling again.
— Timnit Gebru (@timnitGebru) November 26, 2020
A Google mesterséges intelligencia részlegének feje, Jeff Dean is nyilatkozott a Reutersnek az üggyel kapcsolatban, aki szerint Gebru önként távozott, nem ők rúgták ki. Továbbá Gebru arra kérte a vezetőséget, hogy adják ki a tanulmányát értékelő dolgozók nevét, de ők ennek nem tettek eleget. Dean később körlevélben tudatta a cég munkatársaival, hogy Gebru a társaival késve adta le a kutatást, ezért nem volt elég idő a megfelelő kiértékelésre. Egy gyors vizsgálat során arra jutottak, hogy az elkészült munka egyébként sem felel meg a cég követelményeinek, ezért azt visszadobták.
Gebru mellett a Google több mint 150 munkatársa állt ki egy online petícióval, akik azt követelik, hogy a cég mutasson nagyobb elköteleződést a tudományos élet szabadságának irányában, és indokolják meg, miért akarták cenzúrázni a problémásnak minősített tanulmányt, ami többek közt azt is boncolgatta, hogy a technológiai cégeknek nagyobb erőfeszítéseket kell tenniük annak érdekében, hogy az emberi kézírást és beszédet utánzó mesterségesintelligencia-rendszerek ne erősítsék tovább a nemi sztereotípiákat és ne használjanak offenzív nyelvezetet.
Gebru főleg az algoritmusok elfogultságával és arcelemzéses technológiákkal kapcsolatos kutatásairól vált elismertté a szakmában. 2018-ban társszerzője volt annak a tanulmánynak, amely szerint az algoritmusok nagyobb eséllyel hibáznak, ha színes bőrű személyeket kell azonosítani, ami annak eredménye, hogy a gépi tanulásos szoftvereket főként fehér személyekről készült fotókat tartalmazó adatbázisokkal edzik. A szakértő társalapítója a Black in AI nonprofit szervezetnek is, amelynek célkitűzése a színes bőrű emberek képviselete a mesterségesintelligencia-kutatásban.