A LEGO hazánkban is kifejezetten népszerű játék, a kicsik, de még a felnőttek körében is, azzal ugyanakkor csak kevesen vannak tisztában, hogy Magyarország milyen fontos szerepet tölt be a dán játékgyártó életében. A világon összesen öt helyen, a dánai Billundban, a cseh Kladnóban, a mexikói Monterreyben, a kínai Jiaxingben és hazánkban, Nyíregyházán gyártják a népszerű elemeket. Az első LEGO kockát 1958-ban szabadalmaztatták, és a Godtfred Kirk Christiansen által megálmodott, azóta is változatlan rendszer egyik legfontosabb jellemzője, hogy az évtizedekkel ezelőtt készült elemek gond nélkül összeilleszthetők a frissen gyártott alkatrészekkel.
A LEGO Csoport és Magyarország kapcsolata egészen 2006-ig nyúlik vissza: a Flextronics beszállítóként ekkor kezdett fröccsöntött elemeket gyártani Sárváron. A dán cég az ezredforduló környékén komoly válságba került, 2004-re a csőd fenyegette, a bukást viszont sikerült elkerülni, és a kiutat jelentő átszervezések keretében a korábban kiszervezett gyártást a vállalat 2008-ban a saját kezébe vette. Ennek folyományaként a hazai termelést teljes egészében Nyíregyházára telepítették, 2009-ben itt adták át a LEGO Manufacturing Kft. üzemét, amit aztán 2014-ben cseréltek le egy 100 hektáron elterülő, mára közel 130 000 m2 alapterületűre bővített komplexumra.
A LEGO utca 15. szám alatt található üzemben készül a világ összes DUPLO elemének több, mint 90 százaléka, de gyártanak itt hagyományos LEGO alkatrészeket is, naponta 50-60 millió elem gördül le a futószalagokról, összesen 2500 dolgozó végzi itt a munkáját, a kockákat pedig közel 1000 fröccsöntőgép készíti a hét minden napján. Ott jártunkkor viszont csend honolt a máskor zajos csarnokokban, ugyanis a LEGO-nál minden évben van egy nap, ami nem a gyártásról, hanem a játékról szól, méghozzá a vállalat összes dolgozója számára.
Play Day
A LEGO Play Dayt először 2016-ban rendezték meg, és nem magyar sajátosságról van szó, hiszen az ötlet a még mindig családi tulajdonban lévő vállalattól származik. Ilyenkor a cég minden telephelyén áll a munka, a fizetés ugyanúgy jár, de mind a 19 000 alkalmazott játszik, legyenek akár Mexikóban, Dániában vagy éppen Kínában. Ez a nap idén szeptember 6-ára esett, és a különleges esemény célja az, hogy a dolgozók is játsszanak, olyan oldaláról ismerjék meg a munkájuk tárgyát képező terméket, amire az év többi munkanapján nincs lehetőség.
A program egyes elemeit ugyan központilag határozzák meg, de minden országban, minden helyszínen egyedi a körítés a helyi igényeknek és szokásoknak megfelelően. A nyíregyházi üzem parkolójában megállva például egy fesztivál hangulata árad a gyárkomplexumot körülvevő, a rendezvénynek helyet adó területek felől.
A bejáratnál – természetesen LEGO elemekből épített – szivárványt hányó unikornisok várják az érkezőket, a kapun túl egy emelvényről DJ szolgáltatja a zenét, az emberek pedig sorban állnak a felnőtteknek épített ugrálóváraknál. A dolgozók csoportokba verődve, étellel/üdítővel a kezükben sétálnak a különböző szabadidős programokat kínáló helyszínek között, a mesterséges tó partján méretes, felfújható flamingókban lehet ejtőzni, a háttérben pedig felsejlenek a hatalmas sátrak, amik a LEGO alkatrészeken és készleteken alapuló játékoknak adnak otthont –
Mindezt persze nem úgy kell elképzelni, hogy a dolgozók ezúttal összerakhatják azokat a szetteket, amiknek az alkatrészeit korábban ők gyártották le és csomagolták, ennél azért jóval többről van szó. A különböző színekkel jelölt állomások egészen eltérő interakciókat és megközelítést igényelnek, nem mellesleg nagyszerűen példázzák, hogy a dán építőjáték mi mindenre használható azon túl, hogy az dobozból kivett építési útmutató oldalait követve összerakunk egy konkrét járművet vagy építményt.
Az egyik állomáson egy hatalmas, teljesen random elemeket tartalmazó kupacból kell rovarokat építeni, máshol stop motion videók készíthetők a halomban álló alkatrészek és egy okostelefon segítségével, van ahol egy önjáró vonat számára kell pályát felállítani, pár méterrel odébb egyedi, később a gyár részévé váló dekoráció emelhető DUPLO elemekből, egy másik sátorban pedig egyedi építésű lendkerekes vagy éppen gyári, távirányítóval vagy mobillal vezérelhető járművekkel lehet megmérkőzni egymással a helyszínen kialakított pályákon.
Az összes lehetőség közül a legérdekesebb a szabaduló szobákat idéző feladat, ami a résztvevőktől valódi odafigyelést és csapatmunkát igényel. Űrhajót kell építeni, de az ehhez szükséges elemeket egy lakattal zárt fekete doboz rejti. A kombináció feloldásához öt különböző logikai feladatot kell megoldani, ami jó társaságban eleve szórakoztató, de csapatépítésnek sem utolsó, arról nem is beszélve, hogy tétje is volt az építésnek, hiszen a megnyitott elemekből alkotott egyedi űrjárművet a Play Day során be is lehetett nevezni egy megmérettetésre, aminek keretében a legjobb építmény alkotói jutalomban részesülnek.
Jótékony hatás
És hogy mindez miért jó a vállalatnak? Amellett, hogy a dolgozók is megtapasztalhatják a LEGO nyújtotta élményt, egy 2018-as kísérlet azt is bebizonyította, hogy a játék kifejezetten jótékony hatással van a munkahelyi teljesítményre és hangulatra. A 2018-as Play Day alkalmával a Goldsmiths, University of London a LEGO londoni irodájában azt vizsgálta, hogy a játék hogyan hat öt különböző területen dolgozó kolléga fizikai, társas, kognitív, kreatív és érzelmi teljesítményére, illetve állapotára.
A vizsgálat három napig tartott: két normál munkanap között egy napot játékkal töltöttek a résztvevők, akiken egy biometrikus eszközzel folyamatosan mérték az úgynevezett CVT-t (Cardiac Vagal Tone), azaz a szívhez futó idegrostokon az aktivitás fokát – ami hatással van az ember hangulatára vagy fáradtságérzetére.
A résztvevők arról számoltak be, hogy mind az öt vizsgált készség terén jobb teljesítményre képesek, ha játszanak – szemben a tipikus munkanapokkal. Emellett alacsonyabb volt az átlagos CVT értékük a játékos napon, ami arra utal, hogy nagyobb volt a bevonódásuk és a lelkesedésük. Ráadásul ötből négy résztvevő a játékos napot követő munkanapon is magasabb átlag CVT értéket mutatott, mint korábban, ami arra utal, hogy a játéknak maradandó hatása is lehet a dolgozókra nézve, hiszen nyugodtabbak lettek és
A játék tehát nemcsak a gyerekek fejlődéséhez fontos, de a felnőttekre is jó hatással van. Nyíregyházán ugyanakkor gondoskodtak arról, hogy ne csak az alkalmazottak élvezhessék ki a Play Day nyújtotta lehetőségeket. A szeptember 6-ai eseményt megelőző napon Nyíregyháza vonzáskörzetéből érkeztek gyerekek, hogy „teszteljék” a gyár körül felállított aktivitásokat, szeptember 7-ére pedig családi napot hirdetett a nyíregyházi gyár, amikor a dolgozók már a családtagjaikkal közösen vehettek részt az építőjátékkal dúsított programokban.