Tech

Kívülről is megvizsgálják a repedt űrhajót

Orosz űrhajósok kívülről is megvizsgálják a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) kapcsolódott Szojuz MSZ-09 űrhajó burkolatán keletkezett lyukat – írja az MTI Szergej Krikaljov, a Roszkoszmosz orosz állami űrkutatási vállalat illetékes ügyvezető igazgatójának bejelentése alapján.

Az ISS fedélzetén három amerikai és egy német kollégájával szolgálatot teljesítő két orosz űrhajós november 15-én tesz űrsétát, amelynek során a sérült rész feletti hőszigetelő burkolatot eltávolítva szemrevételezik a sérülést.

Az űrhajósok augusztus végén észleltek légnyomáscsökkenést az űrállomáson, majd megállapították, hogy mintegy két milliméteres lyuk, illetve hajszálrepedés van a Szojuz űrhajó burkolatában. Az asztronautáknak sikerült behegeszteniük a rést, és helyreállítaniuk a légnyomás normális szintjét.

Eleinte mikrometeorit becsapódására gyanakodtak, majd kiderült, hogy fúróval okozták a sérülést, amelynek nyomát megpróbálták beragasztani, de a ragasztó idővel levált az alumíniumfalról, így távozni kezdett a levegő.

Dmitrij Rogozin, a Roszkoszmosz vezérigazgatója nem zárta ki a szándékos károkozást sem. Az orosz űrkutatási hivatal vizsgálóbizottságot hozott létre az űrhajó kihermetizálódása okának kiderítésére.

Megrepedt űrhajó: sokkal bonyolultabb a helyzet, mint gondolták
Amerikai űrhajósok szándékosan tehettek kárt a Szojuz űrhajó burkolatában.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik