Roma Players celebrate the victory after the UEFA Champions League Quarter Final match between Roma and FC Barcelona at Stadio Olimpico, Rome, Italy on 10 April 2018. (Photo by Giuseppe Maffia/NurPhoto)

A BL (BEK)-történelem 10 legnagyobb fordítása

Rác Benedek
Rác Benedek

2018. 04. 12. 14:30

Két napon belül háromgólos hátrányból fordította meg a Roma a Barcelona elleni BL-negyeddöntőt, de a Juve is majdnem megtette ezt a Real ellen. Hasonló, minimum három gólról történő fordításra mindössze kilenc további példa akad a BEK, illetve a Bajnokok Ligája 62 szezonra rúgó történetében. A BL-ben csak három. Érdekesség, hogy a tízből ötször is spanyol csapatok voltak így, vagy úgy a főszereplők – a Barcelona háromszor is. Íme a legnagyobb fordítások időrendi sorrendben.

1. JEUNESSE ESCH–HAKA

Időpont: 1963–1964, 1. forduló (16 közé jutásért)
Továbbjutott: Jeunesse Esch, 5–4 (1–4, 4–0)

Elsőre még közepesen sem érdekes egy, a tizenhat közé jutásért vívott luxemburgi–finn párharc az 1960-as évek elejéről, de máris más a helyzet ha tudjuk, hogy egy a luxemburgi klubfutball egyik legnagyobb sikere, s egyben a BEK történelmi fordításainak egyike. A Haka a visszavágón 84 percig állt továbbjutásra, aztán viszont két perc alatt romba dőlt minden, Nieminen öngólja és Theis második találata után a Jeunesse jutott tovább. Sőt, a luxemburgi együttes a következő körben még a Partizant is legyőzte otthon 2–1-re, igaz, aztán 6–2-es vereséget szenvedett a visszavágón.

2. PARTIZAN BEOGRAD–SPARTA PRAGUE

Időpont: 1965–1966, negyeddöntő
Továbbjutott: Partizan 6–4 (1–4, 5–0.)

Prágában a Partizan szerezte a párharc első gólját, ám az Emsberger Gyula által vezetett mérkőzésen végül fölényesen nyertek a csehek. A visszavágón viszont már teljes volt a szerb uralom, a belgrádi gárda 37 perc alatt szerzett öt gólt, hogy aztán a második félidőt már csak azért játsszák le, mert ez a szabály.

3. PANATINAIKOSZ–CRVENA ZVEZDA

Időpont: 1970–1971, elődöntő
Továbbjutott: Panatinaikosz 4–4 (1–4, 3–0.– idegenben lőtt góllal)

Százezer néző előtt aratott magabiztos győzelmet a Zvezda, s akkor még úgy tűnt, hogy a görögök gólja csak szépségtapasz lesz. Aztán jött a visszavágó és az első meccsen is eredményes Arisztidisz Kamaras találata után már a görög gárdának állt a zászló, amely a hátralevő 25 percben meg is őrizte előnyét, így az Everton után a Zvezdát is idegenben lőtt góllal búcsúztatta.

4. REAL MADRID–DERBY COUNTY

Időpont: 1975–1976, nyolcaddöntő
Továbbjutott: Real Madrid 6–5 (1–4, 5–1,– hosszabbítás után)

A Real történetének legnagyobb fordításai közé tartozik ez a párharc. Charles George mesterhármasának is köszönhetően a Derby egészen kedvező helyzetből várta a visszavágót, a 83. percben viszont az első meccs egyetlen spanyol gólját szerző Pirri hosszabbításra mentette a csatát, amelyet a 100. percben lőtt Santillana találattal végül a madridiak nyertek meg.

5. BARCELONA–GÖTEBORG

Időpont: 1985–1986, elődöntő
Továbbjutott: Barcelona, tizenegyesekkel 5–4 (0–3, 3–0)

Mindkét találkozó végtelenül sima meccset hozott, az elsőn 60, a másodikon 69 perc után alakult ki a végeredmény, így csak a tizenegyesek döntöttek. A szétlövés során a hatodik körig húzták a csapatok, akkor a második svéd hiba a Barcelona fináléba kerülését jelentette.

6. GALATASARAY–NEUCHATAL XAMAX

Időpont: 1988–1989, nyolcaddöntő
Továbbjutott: Galatasaray, 5–3 (0–3, 5–0)

Az odavágó 85. percében még csak 1–0-ra vezetett a svájci Xamax, igaz, aztán a visszavágó is hasonlóan alakult. A Galata 76 percig (2–0) kiesésre állt, aztán 3 perc (77. és 80.) alatt fordított, a végén pedig még a hab is felkerült a torta tetejére.

7. WERDER BREMEN–DYNAMO BERLIN

Időpont: 1988–1989, 1.forduló (16 közé jutásért)
Továbbjutott: Tj: Werder, 5–3 (0–3, 5-0)

A Ferencváros edzője, Thomas Doll szerezte a keleti gárda első gólját a német csapatok, s egyben a két világrend csatáját jelentő NDK–NSZK párharcban, ahol a Dynamo magabiztos győzelmet aratott az első mérkőzésen. A visszavágón azonban a Werder 62 perc alatt ledolgozta hátrányát, 70 perc után továbbjutásra állt, a 90. percben meg Thomas Shaaf – aki később Lisztes Krisztiánt is edzette, amikor trénerként nyert bajnokságot a Werderrel, a Hannovernél meg Szalai Ádámmal dolgozott együtt – találata tette teljessé a brémai örömünnepet.

8. DEPORTIVO LA CORUNA–AC MILAN

Időpont: 2003–2004, negyeddöntő
Továbbjutott: Deportivo, 5–4 (1–4, 4–0)

„Gyakran történnek csodák, olyan dolgok, amelyeket reálisan nem lehet elvárni” – idézte az UEFA honlapja Javier Irueta Depor-edzőt, aki magának és csapatának próbált hitet adni a reménytelennek tűnő visszavágó előtt. Pandiani aztán az első meccshez hasonlóan ismét korai gólt szerzett, a spanyolok Luque találatával a 44. percre ledolgozták a hátrányukat, sőt az idegenben szerzett góljuk okán már továbbjutásra is álltak, amelyet végül Fran biztosított be a 76. percben.

9. BARCELONA–PSG

Időpont: 2016–2017, nyolcaddöntő
Továbbjutott: Barcelona, 6–5 (0–4, 6–1)

Párizsban gyakorlatilag elsöpörte a francia együttes a Barcelonát, a 4–0-ás eredmény után mindenki biztosra vette a PSG továbbjutását, köztük minden bizonnyal az együttes tagjai is. Sőt, Luis Suárez harmadik perces gólja ellenére még a visszavágó is sokáig a franciáknak állt, Cavani szépítése (3–1) után már fél órája sem volt a Barcelonának arra, hogy rúgjon még hármat – mégis sikerült. Messi a 88. és a 91. percben is betalált, Sergi Roberto pedig a 95.-ben továbblőtte a Barcát!

10. AS ROMA–BARCELONA

Időpont: 2017–2018, negyeddöntő
Továbbjutott: Roma, 4–4 ( 1–4, 3–0 – idegenben lőtt góllal)

Ez a legfrissebb példa, s amíg az előző szezonban fülig ért a katalánok szája a történelmi fordítás kapcsán, most szívesen lemondtak volna erről a kétes dicsőségről. Ha más nem, az egyetlen kapott gól némi óvatosságra inthette volna a Barcát, bár akkor sem tűnt izgalmasnak a csata, amikor Edin Dzeko már a 6. percben elkezdte ledolgozni a Roma hátrányát. A helyzet a második félidőre fokozódott, De Rossi büntetője után közel került a a hatalmas hittel futballozó Roma a csodához, Manolas 82. perces gólja után pedig már hiába hajtott a Barca, nem tudta elkerülni az arcpirító kudarcot.

Amikor csoda történik a pályán – 11 legendás feltámadás a futballtörténelemből
A Barcelona bebizonyította, hogy a fociban tényleg bármi megtörténhet. Idézzünk fel a múltból néhány hasonlóan káprázatos fordítást.

Megismételt meccsek és a magyar csapatok:

Az 1957-58-as BEK évad első fordulójában az AC Milan 4–1-re győzte le az osztrák Rapid Wient, viszont a visszavágón 5–2-re kapott ki, s mivel ekkor még nem számítottak az idegenben lőtt gólok, jöhetett a ráadás, a harmadik, mindent eldöntő meccs. Itt 4–2-re nyert a Milan, amely a mai szabályok szerint idegenben lőtt góllal is továbbment volna.

Egy évvel később  a 16 közé jutásért lejátszott Schalke 04-KB meccsen szintén harmadik mérkőzés döntött. A semleges pályán, a hollandiai Enschedében rendezett találkozón a Schalke magabiztos sikert aratott – tehát 0–3-ról jutott tovább – a második félidőben tíz perc alatt kettőt lőttek a németek, a KB csak az utolsó percben tudott szépíteni.

Az Újpesti Dózsa megúszta

Egy magyar csapat is közel állt ahhoz, hogy részese legyen az összeállításnak, mivel az 1975–1976-os idényben az UTE a hazai 4–0-ás siker után már az első félidőben ugyanekkora hátrányba került Zürichben. Szerencsére a második felvonásban betalált Nagy László, így hiába lőttek még egyet a svájciak, az idegenben szerzett gól megmentette a lila-fehéreket.