Sport

A bírók hibázhattak, a románok tombolnak, a kormányfő bojkottál: így kap gellert a politikán egy olimpiai verseny

Loic VENANCE / AFP
Ana Barbosu végül minimális különbséggel, de lemaradt a bronzéremről
Loic VENANCE / AFP
Ana Barbosu végül minimális különbséggel, de lemaradt a bronzéremről
Óriási vihart kavart Romániában a tornadöntők utolsó napja, amelyen szomszédaink két versenyzője, Ana Barbosu és Sabrina Maneca-Voinea is minimális különbséggel maradt le a bronzéremről az amerikai Jordan Chiles mögött talajon. A történet elsősorban azért érdekes, mert remekül illusztrálja (már nem első esetként a párizsi olimpián), hogy miként lesz egy versenyből olyan botrány, amibe még a politika is belekeveredik.

Egy olimpiai bronzérem miatt általában legfeljebb sportágon belül szokott botrány kitörni. Valaki elrontott valamit, a bírók rosszul ítéltek, a kárvallott fél sír, dühöng vagy elégtételt követel; általában nem kap (legfeljebb erkölcsit), aztán minden megy tovább a maga útján. Erre a párizsi olimpia tornaversenyein, a női talaj döntőjében olyan dolog történt, amelyből – a közösségi média, a tradicionális média és a politika „segítségével” – olyan botrány lett, hogy diplomáciai területre is átterjedt.

Románia miniszterelnöke, Marcel Ciolacu kijelentette: a történtek miatt úgy döntött, hogy tiltakozásképp kihagyja a párizsi olimpia záróünnepélyét. A román kormányfő azt is közölte, az eset kárvallottjai, a 4. Ana Barbosu és az 5. Sabrina Voinea megkapják a bronzérmesnek járó pénzjutalmat.

Úgy döntöttem, nem látogatok ki a párizsi olimpia záróünnepélyére a tornabotrányt követően, amelyben a sportolóinkkal méltatlan módon elbántak. Óvás után elvenni egy kiérdemelt érmet… Elképzelhetetlen.

A kormányfő – akit a Krónika idéz – közösségi oldalán posztolva elfogadhatatlannak nevezte, hogy „egy szakemberek számára is megmagyarázhatatlan” döntéssel ennyire „brutálisan megfosszanak egy gyermeket négy év kemény munkájával megszerzett, kiérdemelt érmétől.”

A történet azért ennél árnyaltabb, egyben jól illusztrálja, hogy egy rendszerszintű gyengeségekre rávilágító eset hogyan kap óriási gellert. Nézzük, mi történhetett!

A döntőben az amerikai Jordan Chiles, a román Ana Barbosu és Sabrina Voinea 0.066 ponton belül végzett, az aranyéremért még kisebb, 0.033-as különbség alakult ki a győztes Rebeca Andrade és a második Simone Biles között. Eredetileg Chiles 13.666-os pontszámot kapott – ezzel az amerikai tornásznő a románok mögé szorult volna, s Barbosu lett volna dobogós –, majd eredményét óvás után, az utolsó gyakorlatot követően 13.766-ra változtatták. Barbosu – mikor kiírták az eredményeket, de az óvás kimenetelét még nem lehetett tudni – már a román zászlóval ünnepelt, aztán teljesen lefagyott, amikor az amerikai stáb kezdett ugrálni Chiles eredményének megváltoztatása miatt.

Eredmény megváltoztatása utólag, mikor véget ért már a verseny és a „bronzérmes” már örült, zászlóval a nyakában? Különösnek tűnhet, de ebben az esetben mindennapos dolog történt. A tornasport szakágaiban kis különbségeknél, helyezésekről döntő esetben bevett szokás – minden küldöttség szokott ezzel élni, most a románok és az amerikaiak is megtették –, hogy megóvják a gyakorlat D, azaz nehézségi pontszámát. Az E (kiviteli) pontszámot nem lehet megóvni; ugyanez vonatkozik ritmikus gimnasztikában az A (művészi) pontszámra. Az időtúllépéssel és vonalbírói ítéletekkel kapcsolatos döntések megóvhatók, és minden küldöttség csak saját versenyzőjének érdekében fellebbezhet.

LÉPJ BE A FOLYTATÁSHOZ!
Változunk. Csatlakozz hozzánk! Regisztrált olvasóink mostantól exkluzív hírleveleket, cikkeket olvashatnak, mint ez is. És ez csak a kezdet.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik