Élő Sport

Muhari Eszter bravúros bronzérmet nyert, kikapott férfi kézi- és női pólócsapatunk – ez volt az olimpia első napja

Varga Jennifer / 24.hu

Szombat reggel kezdetét veszi a 2024-es párizsi olimpia, amelyen számos magyar csapatnak és sportolónak szorítunk majd.

• Sportlövészeink közül Péni István és Mészáros Eszter vegyespárosban kezdte a selejtezőket, de sajnos mindkettejüknek rányomta a bélyegét a teljesítményükre, hogy lázasan kellett vállalniuk a versenyzést. Mészáros 310,4, míg Péni 314,3 kört ért el, ami a 20. helyre volt elég. Később a sportpisztolyosok egyéni versenyében Fábián Sára Ráhel és Major Veronika ragadott fegyvert, utóbbi az első helyen zárta az alapviadalt, ezzel bejutott a vasárnapi nyolcas döntőbe, Fábián a 33. helyen zárt.
  • Lovastusában díjlovaglásban lesz érdekelt Kaizinger Balázs, aki 28 év után az első magyar induló a versenyszámban. A 64 indulóból egy kiesett olasz lovast leszámítva egyetlen riválisát, egy cseh versenyzőt tudta megelőzni, így jelenleg a 62. helyen áll.
  • Férfi egypár evezőnk, Pétervári-Molnár Bendegúz harmadik helyen zárt az előfutamában, ezzel egyenes ágon bejutott a keddi negyeddöntőbe.
  • Férfi kézilabdázóink sajnos vereséggel kezdtek Egyiptom ellen, pedig nyolcgólos hátrányból is sikerült visszajönni.
  • A tornász Mészáros Krisztofer karrierje első olimpiáján 82,798 ponttal zárta a selejtezőt és a 14. helyen bejutott a szerdai egyéni összetett döntőjébe.
  • A délutáni programban sokkoló eredményeket láttunk kardvívóinktól, Szatmári András és Szilágyi Áron is a legjobb 32 között esett ki, ráadásul utóbbi bántóan simán. Gémesi Csanád viszont legyőzte Eli Derschwitzet, ám a nyolcaddöntőben – egy vitatott tussal, de – ugyancsak elvérzett. Muhari Eszter egészen a bronzmérkőzésig küzdötte magát, és bravúros, drámai csatában megszerezte a magyar küldöttség első érmét.
  • Úszásban 400 gyorson Késely Ajna és Sárkány Zalán sem jutott döntőbe, ahogyan a női 4×100 gyorsváltó sem, de a férfiak négyese fináléba jutott, ahol a nyolcadik lett.
  • Maradva a víznél, a női pólócsapat Hollandia ellen kezdte a csoportkört, és ugyan hátrányról felállva sikerült többször is egynelíteni, végül 10-8-as vereség lett a vége.
  • Késő délután aztán a kerékpározókra következtek, ahol Valter Attila a 22. lett az  egyéni időfutamban.
  • asztaliteniszben Ecseki Nándor és Madarász Dóra vegyespárosa az első körben kiesett, Póta Georgina azonban szenzációs mérkőzésen, 1-3-ról fordítva győzött.

A magyar versenyzők szombati versenynapjának időbeosztását ebbe a cikkbe gyűjtöttük össze.

Késely Ajna nem jutott döntőbe

Késely Ajna nem jutott döntőbe 400 méter gyorson a párizsi olimpia medencés úszóversenyeinek szombati nyitónapján. A 22 éves magyar versenyző, aki 2016-ban Rióban 21., három éve Tokióban 10. volt ebben a számban, a harmadik előfutamban úszott többek között a világcsúcstartó ausztrál Ariarne Titmusszal és a hétszeres olimpiai bajnok amerikai Katie Ledeckyvel. Késely a nyolcas pályán 4:08.90 perces idővel hetedikként csapott célba, amivel összesítésben a 13. helyen fejezte be a versenyt.

Késely még 800 méter gyorson indul egyéniben, illetve a 4×200 méteres gyorsváltó tagjaként lesz érdekelt.

Muhari Eszter győzelemmel kezdte az olimpiát

A kínai Csün-jao Tang ellen 5-5-nél sikerült ritmust váltania a magyar párbajtőrözőnek, így több tussal is meglógott. Ellenfele picit lépéskényszerbe került, ezért több kockázatot vállalt, ebből okosan építkezhetett Muhari. Végül meggyőző, 15-10-es sikerrel lépett tovább.

„Nagyon durva pálya volt” – mondta negyeddöntőbe jutott Pétervári-Molnár Bendegúz

Pétervári-Molnár Bendegúz harmadik helyen ért célba a férfi egypárevezősök szombati előfutamában a párizsi olimpián, ezzel negyeddöntőbe jutott.

Nagyon durva pálya volt! Előzetesen tolószélre számítottunk, de ez nem az volt, enyhe ellenszél volt, úgyhogy ez tényleg kőkemény pálya volt. Még tolószélben vagy szélcsendesben is jó időnek számít egy ilyen hét percen belüli idő. Szerettem volna inkább az első helyeken tovább jutni, de végtére is a továbbjutás a fontos és ez megvan. Elégedett lehetek, de a negyeddöntőben több kell majd

– mondta az M4 Sportnak a harmadik olimpiáján szereplő magyar evezős, majd mosolyogva hozzátette, a közönség miatt teljesen más volt ez a futam, mint a három évvel ezelőtti ötkarikás játékokon. „Ez Tokióban nagyon hiányzott, ott is ilyen óriási lelátókat építettek, mint itt Párizsban. Az evezésnek pedig az egyik különlegessége, hogy már az előfutamoktól kezdve tele van, még a drágább, úgynevezett grand stand helyek is, és egészen az ezer méteres tábláig tömegével állnak az emberek, még az esőben is. Ez pedig nagyon jó hangulatot teremt.”

Ilyen volt a párizsi olimpia megnyitója

Galéria
Hu Huhu / Pool / AFP
A küldöttségek tagjait szállító hajók a Szajnán.

Behúzták a spanyolok a nyitómeccset

Nagyon jól játszottak a második félidőben, végül 25-22-re nyertek, de ennél sokkal szorosabb küzdelem zajlott a pályán. Sok eladott labdájuk volt a szlovénoknak, ez Spanyolország ellen nem fért bele. Hamarosan jön a magyar-egyiptomi meccs a másik csoportból!

Pétervári-Molnár Bendegúz negyeddöntős

Harmadik helyen ért célba a férfi egypárevezősök szombati előfutamában a párizsi olimpián, ezzel negyeddöntőbe jutott.

A 31 éves versenyző a hatodik előfutamban az egyes pályán kapott helyet, nem kezdett jól, de 1500 méteren már feljött a negyedik helyre. Nagy hajrában sikerült bejönnie harmadik helyre a dán Európa-bajnok, világbajnoki ezüstérmes Sverri Nielsen, a bolgár Európa-bajnoki bronzérmes Kristian Vasziljev mögött. Ezzel egyenes ágon biztosította helyét a keddi negyeddöntőben.

MTI/EPA/Ali Haider

A Péni, Mészáros páros 20. helyen zárt

Esély sem volt az éremmérkőzésbe jutásra a Mészáros Eszter, Péni István kettős számára. A légpuska vegyes csapat számban 20. helyet szerezte meg a magyar páros.

A tokiói játékokon hetedik magyar duó a héten egyaránt lázas betegséggel küzdő tagjai közül Mészáros 310,4, míg Péni 314,3 kört ért el a maga harminc lövéséből, így 624,7 körös eredménnyel zárták az alapversenyt, melyből az első két pár az arany-, a harmadik és a negyedik pedig a bronzmérkőzésbe jutott.

Az alapversenyben a kínai Huang Jü-ting, Seng Li-hao duó volt a legjobb 632,2 körrel, az aranyért a dél-koreai Keum Dzsihjon, Park Hadzsun (631,4 kör) párossal mérkőzik majd meg.

Párizson túl is van élet

A párizsi megnyitótól 16 ezer kilométerre, a Francia Polinéziában található Tehupo’oban a hullámlovaglás résztvevői is üdvözölték az olimpia hivatalos pénteki kezdetét, közölte az MTI.

A verseny helyszínétől mintegy 40 kilométerre az olimpiai indulók összeöntötték a hazájukból hozott homokot egy közös edénybe, a különböző színekkel és textúrákkal pedig az egységet és az óceán iránti tiszteletet szimbolizálták. A sportolók és a verseny tisztviselői is táncoltak a helyi előadóművészekkel, mielőtt a kivetítőn élőben kapcsolták a francia fővárosban zajló megnyitót.

Félidő a férfi kézisek nyitómeccsén

Pérez de Vargas remekel a spanyol kapuban, de ez önmagában kevésnek bizonyult Szlovéniával szemben. Szoros volt az első félidő, de egy időkérés után nagyon beindultak a szlovének, egy 4-0-s sorozattal pedig 11-8-ra vezetnek félidőben a spanyolok ellen.

Ismerje meg a történelmi lovastusázónkat!

A lassan egy évtizede Németországban élő Kaizinger Balázs a lovastusa regionális rangsora alapján kvótát szerzett a 2024-es nyári olimpiai játékokra. Magyarként ez 28 év után először neki sikerült. A külföldi munkavállalás okairól, a Párizsba vezető út nyolc évéről, lováról, a Magyar Lovassport Szövetség szerepvállalásáról és az idei év olimpia szempontjából elvárható, egyben kötelező lépéseiről, illetve a potenciális jövőről is beszélt nekünk ebben az interjúban: