Az úszó-Eb utolsó napjára is jutott egy magyar érem

Kovács Tamás / MTI

Kós Hubert bronzérmet nyert 400 méter vegyesen a kazanyi rövidpályás úszó Európa-bajnokság vasárnapi zárónapján.

A 18 éves magyar versenyző az ötödik idővel került a fináléba, amelyben egészen az utolsó úszásnemig, azaz a gyorsig tapadt az élen haladókra, azonban a végére Ilja Borogyin és Alberto Razzetti meglépett előle.

Kós így a másik orosszal, Makszim Sztyupinnal került különcsatába a bronzért, és végül eddigi egyéni legjobbját (4:09.24) több mint hat másodperccel megjavítva, 4:03.16 perces idővel harmadikként csapott a célba.

Kós a magyar küldöttség ötödik érmét szerezte a tatár fővárosban, Szabó Szebasztián szerdán 100 méter pillangón, csütörtökön 50 méter gyorson, szombaton pedig 50 méter pillangón győzött – utóbbi számban világcsúccsal –, míg Milák Kristóf pénteken volt második 200 méter pillangón.

Németh Nándor kizárták a 100 méter gyors döntőjéből. A BVSC 21 éves versenyzője – aki a tokiói olimpián nagymedencében döntős volt ebben a számban – a rajtnál a beugrás előtt megmozdult, így innentől kezdve mindegy is volt, milyen idővel csap célba, az eredményét nem számították bele a végső sorrendbe.

400 méter gyorson Késely Ajna negyedik helyen végzett. A tokiói olimpiát követően edzőt váltó, immáron Bernek Péter irányításával készülő versenyző 4:01.82 perces idővel csapott célba, ami nem sokkal marad el 2019-ben elért egyéni legjobbjától (4:00.04).

Késely az utolsó hosszokon nagy csatát vívott a dobogóért Isabel Marie Goséval, a német azonban valamivel jobban bírta a hajrát.

Pádár Nikoletta egyéni csúccsal ötödik lett 200 méter gyorson. A mindössze 15 esztendős magyar versenyző már az előfutamban, majd az elődöntőben is karrierje legjobbját úszta, így a hetedik idővel (1:57.02) került a fináléba, amelyben ebből még közel egy másodpercet tudott faragni.

A zárónap ötödik magyar döntőse, Betlehem Dávid a hetedik helyen végzett 800 méter gyorson. A 18 esztendős magyar az előfutamban csak a tizedik időt úszta, de mivel az előtte lévő négy németből kettő is kiesett, így nyolcadikként ott lehetett a fináléban.

Betlehem végül kiváló versenyzéssel, egyéni csúcsát négy másodperccel megjavítva, 7:41.33 perces idővel csapott célba a futamban, amely elképesztő hajrában, mindössze öt század különbséggel dőlt el az olasz Gregorio Paltrinieri javára a német Florian Wellbrockkal szemben.

A zárónapon a fehérorosz Ilja Szimanovics világcsúccsal nyert férfi 50 méter mellen, a 27 éves versenyző – akárcsak Szabó Szebasztián szombaton 50 méter pillangón – 25.25 másodperccel beállította minden idők legjobb eredményét, amely eddig egyedüliként a dél-afrikai Cameron van der Burgh nevéhez fűződött még 2009-ből.

Mindez azt is jelentette, hogy az Eb legértékesebb úszásáért járó 25 ezer eurós bónuszon a győriek versenyzője, illetve Szimanovics osztozott.

4×50 m vegyes vegyesváltó:
1. Hollandia (Kira Toussaint, Arno Kamminga, Maaike de Waard, Thom de Boer) 1:36.18 perc – világcsúcs