Kultúra

„Ha végül tényleg kinyírnak, akkor ez a könyv legyen az emlékművem”

Szajki Bálint / 24.hu
Szajki Bálint / 24.hu
Egy éve halt meg szibériai börtönében Alekszej Navalnij, Vlagyimir Putyin legerősebb politikai ellenfele. Halálának körülményei máig tisztázatlanok, és nem valószínű, hogy valaha is megtudjuk a részleteket. Halála után megjelent memoárja, a Hazafi előszavában munkatársai úgy fogalmaznak: meggyilkolták. Miért vállalta a rabságot? Hogyan vetett számot az életével a börtönben? A Hazafi nem is lehet másmilyen, mint megrendítő olvasmány, mert aki írta, az önjelölt politikai messiások garmadájával ellentétben tényleg meghalt az elveiért.

Az ezredforduló évében két, az orosz politika szempontjából kiemelkedően fontos esemény történt. Először választották meg Vlagyimir Putyint Oroszország elnökének, Alekszej Navalnij és Julija Abroszimova pedig házasságot kötött.

Mindkét történésre lehetett számítani. Putyin már 1999 óta vezette Oroszországot, amióta Borisz Jelcin lényegében átadta neki a hatalmat. 2000-ben Putyin először mérettette meg magát önállóan a választáson, és abszolút többséggel győzött. Navalnij és Abroszimova 1998-ban ismerkedtek meg egy törökországi nyaraláson bowlingozás közben.

Egy tizedmásodpercre átfutott a fejemen: Hűha, milyen kínos! Itt bámulom ezt a lányt, akit nem ismerek, és úgy vigyorgok, mint a tejbetök. De aztán a tizedmásodperc elmúltával a lány visszamosolygott. Ő az, gondoltam. Őt fogom feleségül venni.

Sefa Karacan / Anadolu Agency / Getty Images Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető és felesége, Julija Moszkvában, Oroszországban 2019. július 20-án.

Navalnij élete és politikai karrierje 2024. február 16-án ért véget, amikor a nyugat-szibériai Jamal-Nyenyec Autonóm Körzet büntetőtelepéről jelentették a halálát. Emlékét visszaemlékezések sora és Oscar-díjas dokumentumfilm is őrzi, tavaly év végén pedig itthon is megjelent memoárja és börtönnaplója, a Hazafi, amelynek kész változatát már a munkatársai állították össze. Navalnij 2020-ban kezdte el írni a könyvet, azok után, hogy az orosz titkosszolgálat, az FSZB emberei megmérgezték. A politikus kis híján meghalt, de a több hónapos, németországi lábadozás közben visszanyerte az erejét. Saját értelmezésében ez az időszak kényszerpihenő volt, frusztrálta a tétlenség, ezért kezdte el írni a könyvet is.

Ma már tudjuk, hogy Navalnij akkor volt utoljára szabad, és akkor tudott utoljára együtt lenni a családjával.

Navalnij sorsának ismeretében a Hazafi nem szokványos politikusi önéletrajz, hanem ólomsúlyú döntések jegyzéke. Mintha Navalnij minden lépése afelé vezetne, hogy a Putyinnal vívott harcában az életét adja. Hozzá vagyunk szokva, hogy a politika tele van önjelölt messiásokkal, akik gondosan megkoreografált, szórakoztatóipari műsor keretében sorra vívják a „szócsaták Waterlooit”. Ehhez képest mellbevágó, amikor valaki tényleg meghal az elveiért.

Ilyen, amikor egy könyvmolyból politikai elítélt lesz

Egyébként Alekszej Navalnij sem készült mártírnak.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik