Örök kezdő vagyok. És cseppet sem fáradt
– mondta zárszóként Enyedi Ildikó a 24.hu-nak adott interjújában legutóbbi filmje, A feleségem története bemutatója után, még 2021-ben. Apadhatatlan munkakedvét szerencsére azóta tettekkel is bizonyítja: tavaly az RTL-en mutatták be egy emberkereskedelemről szóló sorozat általa rendezett nyitóepizódját (az ígéretesen induló Angyaltrombiták folytatásáról sajnos azóta nem érkeztek hírek), idén nyáron pedig már a végéhez közelít legújabb mozifilmjének forgatása. Ez igazán stabil tempó, főleg, ha azt vesszük, hogy a berlini Arany Medvét és Oscar-jelölést hozó Testről és lélekről előtt Enyedi csaknem húsz évig nem rendezett nagyjátékfilmet.
A német-francia-magyar koprodukcióban készülő Csendes barát már az eddig csepegtetett információk alapján is egyszerre intim és nagy ívű filmélményt ígér: cselekménye több mint egy évszázadot ölel fel, a középpontjában pedig egy fa áll, pontosabban annak kapcsolata a különböző korokban élő emberekkel.
„Egy idős fa áll egy botanikus kert közepén. Magányos, ahogy a kert többi lakója is – sok ezer kilométerre eredeti élőhelyüktől, hogy megcsodálhassuk, megfigyelhessük őket. Ahogy mi őket, úgy ők is megfigyelnek minket. Tanúi rövid, kusza, zajos és zaklatott életünknek. A film három történetet mesél el, ember és növény három tétova találkozását, amikor ez a kétfajta, radikálisan különböző érzékelés egy pillanatra igazán összekapcsolódik. Emberi hőseink, akárcsak a kert növényei, kívülállók, magányos lelkek. És épp úgy vágynak a kapcsolódásra, ahogy ők” – olvasható a film szinopszisában. A főszereplővé előléptetett fára még később visszatérünk, de mindenekelőtt ejtsünk pár szót az emberi tényezőről, mert Enyedi ezúttal is nemzetközileg ismert színészek egész sorával dolgozik együtt. A feleségem története főszerepe után visszatér például Léa Seydoux, mellette pedig olyan német nevek tűnnek majd fel a vásznon, mint a Becstelen Brigantykból ismert Sylvester Groth és Martin Wuttke vagy épp Rainer Bock, akit Michael Haneke A fehér szalagjában és a Better Call Saulban is láthattunk már Bob Odenkirk oldalán.
A filmrajongókat azonban talán leginkább az a hír hozta lázba, amikor kiderült, hogy a Csendes barátban szerepelni fog Ázsia egyik legnagyobb filmsztárja, a hongkongi Tony Leung Chiu-wai is. Ő az ezredforduló egyik legeredetibb hangvételű szerzői filmesének, Wong Kar-wainak a visszatérő színésze, ami már önmagában elegendő lenne kultikus státuszához, de emellett olyan legendás rendezőkkel dolgozott négy évtizedes pályája során, mint Ang Lee, John Woo vagy épp Zhang Yimou.

Ezt többek között olyan kasszasikerekben bizonyíthatta, mint az egyik leggrandiózusabb kínai wuxia, a Hős, a hongkongi „bullet ballet”-akciófilmek egyik mintadarabja, a Fegyverek istene vagy a Szigorúan piszkos ügyek. Utóbbi hollywoodi remake-jét maga Scorsese készítette A tégla címen, aki ezzel végre megkaparinthatta a régóta vágyott – és kiérdemelt – Oscar-díját is. Leung amúgy nemcsak Ázsiában lett sztár, a nyugati fesztiválszcéna is felismerte a benne rejlő mélységeket: a Szerelmre hangolva főszerepéért már 2000-ben a legjobb színésznek választották Cannes-ban, tavaly pedig Velencében ismerték el Arany Oroszlánnal az életművét: a díjat átadó Ang Lee kiemelte, hogy Leung minden rendező álma, aki egyetlen pillantásával többet tud kifejezni, mint más színészek teljes monológokkal. A költői lelkületű Wong Kar-wai inkább egy természeti képet választott, a rendelkezésre álló teret erőlködés nélkül kitöltő vízhez hasonlítva kedvenc színészének játékát:
Az amerikai ajánlatokra sokáig következetesen nemet mondó Leung aztán a hatvan felé közeledve beadta a derekát Hollywoodnak is, így a nyugati közönség ázsiai filmekre kevésbé fogékony része ügyeletes Marvel-gonoszként ismerhette meg őt a Shang-Chi és a Tíz Gyűrű Legendájában. Európai filmben azonban eddig még nem szerepelt, így meglehetősen nagy szó, hogy épp Enyedi Ildikó felkérésére mondott igent.
Nem a forgatókönyv számít, hanem a rendező
Hogy miért épp ezt a felkérést vállalta el, azt tőle is volt alkalmunk megkérdezni a budapesti Füvészkertben, ahol egy kánikulai délutánon rendezett sajtónapon belenézhettünk a Csendes barát forgatásába, majd pedig szűk körben találkozhattunk az alkotókkal egy beszélgetés erejéig. A fák jótékony árnyékában Leung szelíd mosollyal elmondta, hogy a válasz egyszerű: azért fogadta el a felkérést, mert nagyon szereti Enyedi filmjeit.