Kultúra

Az Oscar-jelölt indiai újságírónőket is visszahozza a Re:Verzió

VERZIÓ FILMFESZTIVÁL
VERZIÓ FILMFESZTIVÁL
A tavalyi dokumentumfilm-termés legjava hat héten át érhető el néhány kiválasztott moziban és online.

A 18. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál tizenkét filmjét teszik ismét elérhetővé a szervezők február 14. és március 27. között a Re:Verzió keretein belül. A válogatásban ott van egy Oscar-jelölt film, a Verzió díjnyertes filmjei, valamint a legnépszerűbb tavalyi alkotások is. A filmeket online és személyesen egyaránt meg lehet nézni: online a fesztivál honlapján, személyesen Pécsen az Apolló moziban, míg Szegeden a Megálló Közösségi Házban lehet újrázni a Re:Verzió filmjeiből.

A hat hét alatt látható többek közt az idei Oscar egyik jelöltje, a Tűzzel írva. A dokumentumfilm India egyetlen, dalit nők által vezetett lapjának újságíróit mutatja be, akik az igazságért és igazságosságért folytatnak félelmet nem ismerő küzdelmet. A Verzió legjobb emberi jogi filmjének választott Aricát és a különdíjas Fivéreket is bepótolhatják, akik lemaradtak. A Kurázsi nyomon követi a három főszereplő bátor kiállását és békés ellenállását az elnökválasztás alatt zajló tüntetések közben, és egy szubjektív nézőpontból láttatja a mai Belaruszt. Rami Farah Az emlék a miénk című filmjének főszereplője három szír aktivista, akik találkozása közel 10 évvel a szíriai forradalmat követően egyedülálló betekintést nyújt a szíriai helyzet összetettségébe, hogy a békés felkelés miként fordulhatott át vérengző háborúvá.

Akik kevésbé fajsúlyos témákra vágynak, választhatják például a Százontúliakat, amely több mint százéves embereket mutat be a világ különböző pontjairól. A film főszereplői az idő megállíthatatlan múlása ellenére képesek folyamatosan örömteli célokat tűzni maguk elé, egyfajta kulcsot adva a nézőnek a hosszú élet titkához. A Négy évszak egy nap alatt című filmben egy Írország és Észak-Írország között közlekedő kompon kap a néző muníciót, hogy megértse a Brexit-hangulatot. A hullámzó tengeren való átkelés megannyi asszociációt idéz fel a kirándulókban, miközben a tényleges határvonal valahol a komp alatt, a tenger mélyén található, Finn-nel, a népszerű delfinnel együtt. Újra látható a Kertrendezés, történet egy milliárdos politikus különösen romboló hobbijáról, illetve a mai grúz társadalom szükségleteiről és értékrendjéről. A Beiskolázva bepillantás egy orosz kisvárosi középiskola életébe, ahova két frissen diplomázott tanár érkezik Moszkvából. Új, kreatív és közreműködésen alapuló módszerrel kísérleteznek, amivel kihívás elé állítják az iskolában fennálló szabályokat és hierarchiát.

A magyar filmek közül visszanézhető Bakony Alexa filmje, aki a tavalyi Verzió legjobb magyar filmnek járó díját nyert el. A Tobi színei Éváról és 16 éves gyermekéről szól, aki nemrég vállalta fel transzneműségét. Látható még Halász László filmje, az Ezt levezekelni nem lehet, melyben megismerjük Vilmost, aki húsz évet ült börtönben emberölésért. Miután rákot diagnosztizálnak nála, úgy dönt, itt az ideje szembenézni a múltjával. Oláh Kata filmje, a Digitális nomádom a tavalyi Verzió legnézettebb filmje volt, így azok, akik belemerülnének az új digitális munkarend és a világpolgárként létezés megértésébe egy édesanya szemszögéből, most ezt a filmet is kikölcsönözhetik a festival.verzio.org oldalon, a Verzió online videótékájából.

Kapcsolódó
Chilei szeméttelepről, transznemű tinédzserről és útkereső fiatalokról szólnak az idei Verzió győztes filmjei
Vasárnap ért véget az idei Verzió Filmfesztivál a mozikban, ahol hat dokumentumfilmet díjazott a zsűri és a közönség.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik