Kultúra

Botrányopera ellen tüntettek New Yorkban

A The Death of Klinghoffer című kortárs opera a tiltakozók szerint antiszemita és a terrorizmust dicsőíti.

Több száz tüntető fogadta hétfő este a New York-i Metropolitan Opera évadnyitó előadására érkezőket, a protestálók a The Death of Klinghoffer című kortárs opera őszi bemutatójának törlését követelték az operaház vezetésétől.

Nem tetszik több zsidó szervezetnek

John Adams brit zeneszerző egyik mesterművének tartott opera az Achille Lauro-ügyet idézi fel. Az olasz luxushajót 1985-ben térítették el a Palesztin Felszabadítási Front tagjai, akik a fedélzeten megöltek egy mozgássérült zsidó amerikai túszt, Leon Klinghoffert – írja az MTI.

Az operában a palesztinok, az izraeliek, az áldozatok és a terroristák is megszólalnak (énekelnek), ami már az 1991-es ősbemutató után is vitát kavart. Ez a vita újult ki tavasszal, amikor az operaház meghirdette az új évad műsortervét. Néhány zsidó szervezet már akkor megkérdőjelezte a mű színre vételét. Az operaház végül a Rágalmazás Elleni Liga (ADL) amerikai zsidó szervezettel történt konzultáció után határozott úgy, hogy törli az előadás november 15-re meghirdetett élő közvetítését.

Az Othello sem buzdít feleséggyilkosságra

Tom Morris, az operaház igazgatója a múlt heti próbán hangsúlyozta, hogy a mű a terrorizmust dramatizálja, és semmivel sem elnézőbb, mint például Verdi – Shakespeare drámáján alapuló – Otello című operája, amely “azt sugallja az embereknek, hogy öljék meg feleségüket”.

Peter Gelb, a Met főigazgatója egy korábbi interjúban leszögezte, hogy a mű nem antiszemita, és nem dicsőíti a terrorizmust. Mint fogalmazott: az opera mély tisztelettel adózik Leon és Marilyn Klinghoffer emléke előtt, és teljes mértékben elítéli a brutális gyilkosságot.

Az új évadot a Met Mozart Figaro házassága című operájának bemutatójával nyitotta meg hétfő este. A közönség – soraiban olyan világsztárokkal, mint Josh Lucas, Rob Thomas vagy Vera Wang divattervező – hatalmas tapsviharral ünnepelte az opera szereplőit.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik