Életének 66. évében pénteken meghalt Helyey László Jászai-díjas színművész. Mint ahogy arról a Hír24 is beszámolt, december elején egy vidéki színházból kórházba szállították, mivel fulladásos rohamok kínozták. Mint később kiderült, tüdőembóliát diagnosztizáltak nála.
A művészt az Újszínház saját halottjának tekinti. Így emlékeznek rá:
“Az Újszínház társulata egyik meghatározó, legmarkánsabb színész egyéniségét vesztette el”
A teátrum honlapján felidézik a színművész pályájának fontosabb állomásait. Egyebek közt egyedülállóan szép és szinte operaszerű orgánumát méltatták:
“Laci hangja elandalította a szívet, a magyar nyelv ősi hangjai állhattak össze benne, mintha több ezer éves önmagunkat hallgattuk volna, ha ő beszélt. Beszélt, de mindig annyit, amennyit kellett. Amikor más még folytatta volna, ő elhallgatott. Az érték mellett jól ismerte a mértéket is.”
Megemlékeznek Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek című művében nyújtott alakításáról, mint fogalmaznak, Henrik szerepét mintha a színészre írták volna.
Mátyás királyként a csúcson
Felidézik utolsó újszínházi bemutatóját is, amelyben Mátyás királyt alakította. A színház Facebook-oldalán közzétett nekrológban azt emelik ki, hogy az Újszínház előadásában játszott Mátyás király szerepe színészi pályájának betetőzése volt. A színház igazgatója, Dörner György kifejezetten Helyey László játékára íratta Szőke István Atillával a tavaly nyáron Nagyvázsonyban bemutatott Országjáró Mátyás királyt.
Mátyás király szerepével Helyey László 1979-ben A világ közepe című filmben találkozott először. “Ettől kezdve már nem a szereplő maszkját igazították Hunyadi Mátyáshoz, hanem a királyi portrékhoz Helyey László vonásait építették bele, így készült a Mesék Mátyás királyról című rajzfilmsorozat” – idézik fel.
20 évesen kezdte
Helyey László 1948. május 21-én született Budapesten. A színészi pálya megalapozásaként 1968-ban amatőr színészként játszott az Universitas Együttesben.
A Színház- és Filmművészeti Főiskolán 1975-ben szerzett diplomát, majd a kaposvári Csiky Gergely Színházhoz szerződött, 1978-tól a Nemzeti, 1982-től a Katona József Színház alapító tagja volt. 1984-től ismét Kaposváron szerepelt, később Pécsett és Szolnokon játszott, 1992 és 1996 között a Budapesti Kamaraszínház tagja volt.
Karakterszínészként komikus és komoly hangvételű színművekben egyaránt játszott, szerepei között van Pozzo (Beckett: Godot-ra várva), Cyrano de Bergerac (Rostand), Lvov doktor (Csehov: Ivanov).
Depardieu, Donald Sutherland, Morgan Freeman
Már főiskolásként filmezni is kezdett: Köcsög Pistát játszotta A törökfejes kopjában, szatirikus szerepet alakított a Bástyasétány ’74-ben. Az Akli Miklós című Mikszáth-adaptációban Ferenc császár volt, majd Csáky gróf az Érzékeny búcsú a fejedelemtől című filmben. Szerepelt a Hajnali háztetők (1986), a Szamba (1995) és a Honfoglalás (1996) című filmekben. A televízióban eljátszotta a Volpone egyik főszerepét is.
Helyey László félszáz filmben és csaknem száz színdarabban játszott, emellett kedvelt szinkronhang: az ő hangján szólal meg rendszeresen Gérard Depardieu és Donald Sutherland, emellett maradandót alkotott Morgan Freeman hangjaként a Hetedik című filmben, valamint Michael Gambon magyar hangját is adta A szakács, a tolvaj, a feleség és a szeretője című Peter Greenaway-filmben.