Nagyvilág

Meghosszabbítják a jemeni húszi lázadók elleni szankciókat

Hani Al-Ansi / DPA / AFP
Hani Al-Ansi / DPA / AFP

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) szerdán egyhangúlag megszavazta a jemeni húszi lázadókat sújtó fegyverembargó meghosszabbítását november 15-ig. A BT döntött arról is, hogy meghosszabbítják a húszikra kirótt beutazási tilalmat és külföldi vagyonuk befagyasztását, írja az MTI.

A britek által kidolgozott határozat december 15-ig meghosszabbítja a szankciókat felügyelő szakértői ENSZ-testület mandátumát is.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa 2022 februárjában terjesztette ki az összes húszira a korábban csak a vezetőik ellen bevezetett fegyverembargót. A tanács szerint a kormányellenes lázadók veszélyeztetik a békét, a biztonságot és a stabilitást az országban.

A szavazás után a BT zárt ajtók mögött meghallgatta Hans Grundberg, az ENSZ jemeni különmegbízottja és Joyce Msuya, a humanitárius ügyekért felelős főtitkárhelyettes beszámolóját.

Grundberg januárban azt mondta,

a tavalyi féléves tűzszünetnek köszönhetően előrelépés érezhető a nyolc éve húzódó jemeni háború befejezését célzó tárgyalásokon, és arra szólította fel a konfliktusos feleket, hogy ragadják meg ezt a lehetőséget.

Az ülésről kiszivárgott hírek szerint szerdán megerősítette, hogy folytatja ezeket az erőfeszítéseket.

Jemenben 2014 augusztusa óta tart a polgárháború az Irán támogatását élvező húszik, valamint a Szaúd-Arábia és más arab országok által támogatott, a nemzetközileg elismert jemeni elnökhöz – a Rijádban tartózkodó Abed Rabbó Manszúr Hádihoz – hű erők között. A húszi milícia rendszeresen indít rakéta- és dróntámadásokat a jemeni hadsereg állásai és szaúdi célpontok ellen azóta, hogy 2014 szeptemberében elfoglalták a jemeni fővárost, Szanaát – alacsonyabb üzemanyagárakat és új kormányt követelve.

A harcokban – a sajtóban rendszeresen felidézett becslések szerint – több mint tízezren haltak meg, és kétmillió embernek el kellett hagynia otthonát.

A jelentések szerint a konfliktusban részt vevő valamennyi fél megsértette az emberi jogokat és a nemzetközi humanitárius jogot. Az ENSZ humanitárius katasztrófaként értékeli konfliktust, amely az éhínség szélére sodorta a 26 millió lakosú országot.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik