A boszniai Szerb Köztársaság Érdemrendje kitüntetést kapott Vlagyimir Putyin orosz elnök Bosznia-Hercegovina többségében szerbek lakta országrészének nemzeti ünnepe alkalmából – számolt be az MTI belgrádi tudósítója.
A tudósító úgy fogalmaz, hogy
Az elismerés tényét a díjazott távollétében jelentette be vasárnap Milorad Dodik boszniai szerb elnök.
Mindez egyúttal azt jelenti, hogy Putyin valamilyen okból személyesen nem jelent meg a díjátadó.
A boszniai szerb elnök közlése szerint a dicséretet az orosz elnök „a boszniai Szerb Köztársasági iránt tanúsított hazafias gondviselés és szeretet” miatt érdemelte ki.
Milorad Dodik szerint Vlagyimir Putyin személyesen is sokat tett az Oroszország és a szerb köztársaság közötti politikai és baráti kapcsolatok fejlesztése és megerősítése érdekében, ezzel pedig hozzájárult a boszniai országrész fejlődéséhez. Hozzátette: személyesen adja majd át az orosz elnöknek a kitüntetés a következő találkozójuk alkalmával.
A boszniai szerbek nem támogatják az Oroszország elleni szankciókat, és az ukrajnai háború kitörésekor Dodik – akkor még az ország háromtagú elnökségének szerb tagjaként – igyekezett megakadályozni, hogy Bosznia csatlakozzon a büntetőintézkedésekhez.
A boszniai Szerb Köztársaság szívesen adományoz külföldieknek is állami díjakat. A legutóbb tavaly szeptemberben egy magyar költő, Turczi István kapta meg a Boszniai Szerb Köztársaság Nemzetközi Irodalmi Díját, amit az Index úgy kommentált, hogy „a magyar irodalom ismét nemzetközileg is jegyzett, rangos elismerésben részesült”.
