Az orosz gáz vásárlása talán nem finanszírozza a háborút? Csak az indiai pénz és az Indiába érkező olaj finanszírozza, az Európába érkező gáz nem? Legyünk kicsit elfogulatlanabbak!
– fakadt ki Szubramaniam Dzsaisankar indiai külügyminiszter a pozsonyi székhelyű globális agytröszt, a GLOBSEC Bratislava éves fórumán, amelyet június 2-a és 4-negydike között tartanak.
India többször is védelmébe vette az orosz olaj behozatalával kapcsolatos politikáját, és megerősítette, hogy az ország olajimportja legalább kilencszeresére nőtt 2021 és 2022 között.
„Ha az európai és nyugati országok, az Egyesült Államok ennyire aggódnak, miért nem engednek iráni olajat a piacra? Miért nem engedik be a venezuelai olajat a piacra? Minden más olajforrást kipréseltek már, amin csak létezik” – fűzte tovább gondolatmenetét az indiai külügy vezetője. Megjegyzései az Európai Unió által bejelentett orosz olajembargó tükrében nyernek értelmet.
India a közelmúltban azzal keltett nagyobb feltűnést, hogy korábbi ígéretétől eltérően néhány héttel ezelőtt váratlanul betiltotta a gabonafélék exportját. Ez abban a kritikus pillanatban következett be, amikor az orosz-ukrán háború miatt amúgy is veszélybe került a világ jelentős részének gabonaellátása. A hírre a búza világpiaci ára kéthavi rekordot döntött.
Az exporttilalmat az india kormány azzal indokolta, hogy az ország búzatermését súlyos kánikula sújtotta, ami rekordmagasságra emelte a hazai árszintet.
A búza ára az idén körülbelül 60 százalékkal emelkedett a világpiacon, ami a kenyér és minden más tésztaféle árára is kihatással van.