Nagyvilág

A friss Nobel-békedíjas szerint a Facebook a demokráciát fenyegeti

Ted Aljibe / AFP
Ted Aljibe / AFP
Maria Ressát aggasztja, hogy a közösségi háló előítéletes a tényekkel szemben, így aláássa az igaszságot.

Idén két újságírónak ítélték oda a Nobel-békedíjat: az orosz Dmitrij Muratovnak és a Fülöp-szigeteki Maria Ressának. Az indoklásban mindkettejüknél az szerepelt, hogy a „demokrácia és a tartós béke előfeltételének tekinthető véleménynyilvánítás szabadságáért.”

Kapcsolódó
Egy Fülöp-szigeteki és egy orosz újságírónak ítélték oda a Nobel-békedíjat
A „demokrácia és a tartós béke előfeltételének tekinthető véleménynyilvánítás szabadságáért” folytatott erőfeszítéséért kapták a kitüntetést.

Ressa most erős kritikával illette a Facebookot, amely szerinte csődöt mondott a félretájékoztatás kiszűrésében, és előnyben részesíti a dühvel teli hazugságokat, valamint a gyűlölködést a tényekkel szemben. Ressa szerint mindez azért nagyon komoly probléma, mert a Facebook mára a világ legnagyobb hírelosztójává vált, mégis előítéletes a tényeken alapuló újságírással szemben.

Ha nincsenek tényeid, eltűnnek az igazságok, és elillan a bizalom. Ha pedig mindez hiányzik, vége a demokráciának

nyilatkozta Ressa, akit korábban egy rágalmazási perben hat év börtönre ítéltek, amiért kritizálta Rodrigo Duterte elnököt.

Ressa mondatai a Facebookkal kapcsolatban pár nappal azután hangzottak el, hogy a cég korábbi alkalmazottja súlyos vádakkal illette a közösségi hálót. A belső dokumentumokat is szivárogtató Frances Haugen szerint a Facebook és a tulajdonában lévő platformok ártanak a gyerekeknek, és elősegítik a társadalom polarizációját az Egyesült Államokban, a cég vezetői pedig hiába tudják ezt, nem hajlandók változtatni, mert fontosabbnak tartják a nyereségüket a biztonsággal szemben.

Kapcsolódó
Szivárogtató exalkalmazott: azonnal fel kell lépni a Facebookkal szemben
Frances Haugen az amerikai törvényhozók előtt kritizálta a közösségi céget.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik