Nagyvilág europoli

Motivációs pénzt fizetnek a litvánok az országukat elhagyó migránsoknak

Egyszeri, 300 eurós összeget.

A fehérorosz határon át illegálisan Litvániába érkezett ázsiai és afrikai bevándorlók 300 euró „motivációs pénzt” kapnak a litván hatóságoktól, amennyiben hajlandók hazatérni országaikba, közölte szombaton az LRT közszolgálati rádióban Evelina Gudzinskaité, a migráció ügyeivel foglalkozó belügyminisztériumi főosztály igazgatója.

Gudzinskaité elmondta azt is, az illegális határátlépők csak egy ízben élhetnek ezzel a lehetőséggel, ha az illető személy később újra visszatér Litvániába, nem tarthat igényt újabb segélyre.

A Vilnius által ajánlott összeg egyébként lényegesen kevesebb, mint amit a bevándorlók az embercsempészeknek fizetnek. Sajtójelentések szerint egy ilyen utazás sok iraki számára 10 ezer euróba, vagy még ennél is többe kerül.

Az év eleje óta a litván hatóságok több mint 4 ezer illegális határátlépőt tartóztattak fel a fehérorosz-litván határon. Ez ötvenszer több, mint a 2020-as egész évi szám. A megnövekedett érdeklődést a fehérorosz diktátor, Aljakszandr Lukasenka idézte elő, aki még május végén figyelmeztetett, hogy országa odáig gátat képezett az illegális bevándorlók útjában a szomszéd országok felé, de tekintettel a Nyugat politikai nyomásgyakorlására elgondolkodhat azon, hogy érdemes-e ezt a gyakorlatot folytatnia.

(MTI)

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik