Nagyvilág europoli

Az EU kétszázmillió adag vakcinát ad a szegényebb országoknak

A koronavírus-járvány világméretű leküzdése érdekében az Európai Unió az év végéig több mint 200 millió adag vakcinát juttat alacsony és közepes jövedelmű országoknak, valamint segíti az oltóanyagokhoz, a gyógyszerekhez és egészségügyi technológiákhoz való hozzáférést Afrikában – közölte az Európai Bizottság közleményében csütörtökön.

Az uniós bizottság hangsúlyozta: mivel az oltás kulcsfontosságú a koronavírus-járvány visszaszorítására, elengedhetetlen a biztonságos és megfizethető vakcinákhoz való hozzáférés biztosítása világszerte.

A közlemény idézte Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, aki kijelentette: az EU intézményei és a tagállamok elkötelezettek a vírus elleni küzdelem támogatására. A kis és közepes jövedelmű országok vakcinával történő ellátására létrehozott COVAX program keretében eddig 122 millió adag oltóanyagot juttattak 136 országba, és jó úton haladnak azon célkitűzésük eléréséhez, hogy az év végéig összesen több mint 200 millió adag koronavírus elleni vakcinával lássák el a rászoruló országokat – közölte.

Az uniós bizottság arról is tájékoztatott, hogy ezzel párhuzamosan az EU kezdeményezést indított az oltóanyagok, gyógyszerek és egészségügyi technológiák gyártásával és az azokhoz való hozzáféréssel kapcsolatban Afrikában. A kezdeményezés elősegíti az afrikai oltóanyaggyártás megfelelő feltételeinek megteremtését. A megvalósítást az EU költségvetése és az európai fejlesztésfinanszírozási intézmények, köztük az Európai Beruházási Bank (EBB) 1 milliárd euróval támogatnak.

Emlékeztettek: július 9-én az uniós intézmények és a tagországok megállapodtak abban, hogy egyéb intézkedések mellett támogatják a dakari Pasteur Intézet oltóanyaggyártást célzó beruházását is. Az új gyártóüzem csökkenteni fogja Afrika jelenleg 99 százalékos oltóanyagbehozatali igényét és erősíti a jövőbeni járványokkal szembeni ellenállóképességet az egész kontinensen – tette hozzá az uniós bizottság.

(MTI)

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik