Nagyvilág koronavírus

Bármi történik is, Franciaországban nem lesz még egyszer karantén

Franciaországban a koronavírus-járvány jelenleg ellenőrzés alatt van – jelentette ki pénteken Jean-Francois Delfraissy, a kormány mellett működő tudományos tanács elnöke az első olyan hétvége előtt, amelyen a franciák már száz kilométernél távolabb is elhagyhatják lakóhelyüket, és a családok a járvány kezdete óta először kereshetik fel távolabb élő hozzátartozóikat, akár az idősotthonokban is.

A vírus továbbra is jelen van, különösen néhány régióban, de nagyon lassan terjed. Ott ahol mintegy 80 ezer új eset volt naponta március elején, még a karantén előtt, jelenleg ezerre becsüljük az új esetek számát naponta

– mondta a professzor a France Inter közrádióban.

Minden azt mutatja, hogy jelentős a csökkenés. Főleg azért, mert már minden eszközünk megvan az új esetek kiszűrésére. Tesztelünk, kidolgozott szisztéma van az elkülönítésre és a kontaktok felkutatására, és így természetesen elkerülhető a vírus szétterjedése

– hangsúlyozta az immunológus.

A professzor által vezetett tudományos tanács, amely a Covid-19 fertőzéssel kapcsolatos kríziskezelésben segíti a hatóságokat, négy lehetséges forgatókönyvet vázolt fel a következő hónapokra az ellenőrzött járványhelyzettől a kritikus romlásig.

Úgy gondoljuk, hogy az egyes számú forgatókönyv, azaz a járvány ellenőrzés alatt tartása a legvalószínűbb. Ez egyrészt a karantén következményei miatt van így, másrészt a vírus feltételezhetően érzékeny a hőmérséklet-változásra

– jelezte a tudományos tanács elnöke.

A jelenlegi helyzet szerint a feltárt gócpontokat az egészségügyi hatóságok kézben tartják, és fel is tudják számolni. A többi forgatókönyv szerint viszont a gócpontokat nem sikerül ellenőrzés alatt tartani, és új fertőzési láncolatok alakulnak ki, ami azt jelentené, hogy a járvány fokozatosan új erőre kap.

Bármi is történik, az általános karantént nem fogjuk újra elrendelni Franciaországban. Az első alkalommal muszáj volt, nem volt választásunk, de túl nagy árat fizetünk érte

– hangsúlyozta.

Biztos, hogy a lakosság még egyszer nem fogadja el (a karantént), a gazdasági következmények óriásiak lennének, és egészségügyi szempontból sem kívánatos

– hívta fel a figyelmet Jean-Francois Delfraissy, arra emlékeztetve, hogy a Covid-19-en kívül minden más betegség diagnosztikai késedelmet szenvedett az elmúlt több mint két hónapban.

Mit csinálunk, ha a helyzet romlik? Nagy megelőzési programra van szükség

– mondta a professzor, aki az eddig egészségbiztonsági intézkedések (kötelező maszkviselés a tömegközlekedési járműveken, távolságtartás és rendszeres kézmosás) várhatóan még hosszú időre szóló betartására kért mindenkit.

Jean-Michel Blanquer oktatási miniszter kijelentette, reméli, hogy az iskolákban enyhíteni lehet az előírásokon, miután francia szakértők szerint a gyerekek nem számítanak a vírus legfőbb hordozóinak és kevésbé is fertőződnek meg, mint a felnőttek.

A Párizs körüli Ile-de-France régióban április 14. és május 12. között több mint hatszáz gyermek részvételével készült vizsgálat megcáfolta azt a – másfajta vírusok terjedése alapján – a koronavírus-járvány kezdetén elterjedt feltételezést, miszerint a gyerekek jobban fertőznek és jobban fertőződhetnek, mint a felnőttek.

Három-négy hónappal ezelőtt még semmit nem tudtunk erről a vírusról, de most már tudjuk, hogy a gyerekek kevésbé hordozzák a vírust és kevésbé fertőznek

– mondta Robert Cohen gyermekinfektológus az RTL kereskedelmi rádióban. A főorvos 27 gyermekorvossal együtt 605 11 évesnél fiatalabb gyerek esete alapján vonta le a következtetést.

Franciaország az európai járvány egyik fő gócpontja, a halálos áldozatok száma az egészségügyi tárca csütörtök esti összesítése szerint 29 065, de az elmúlt 24 órában már csak 44-en vesztették életüket. Lélegeztetőgépen 1163-an vannak, ami 47-tel kevesebb, mint szerda este, és a súlyos esetek száma a kijárási korlátozások május 11-én megkezdett fokozatos feloldása óta sem nőtt. Az április 9-i tetőzéskor több mint 7 ezren szorultak lélegeztetőgépre.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik