Nagyvilág

434 millió dollár, vagy rengetegen meghalnak

A Mianmarból Bangladesbe menekült több százezer rohingja muszlimot támogató humanitárius szervezetek szerdai becslése szerint 434 millió dollárra lenne szükség a következő hat hónapban ahhoz, hogy biztosítani tudják ezeknek az embereknek a túléléséhez szükséges segélyezését.

Jelenleg mintegy 809 ezer mianmari rohingya tartózkodik Banglades területén. Közülük több mint félmillióan augusztus 25. után érkeztek, miután a hadsereg tisztogató műveletekbe fogott rohingya szélsőségesek összehangolt támadásaira válaszul.

William Lacy Swing, a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) főigazgatója elmondta:

ha nem nyújtanak azonnali segítséget a bangladesi kormánynak a menekültek ellátásában, a legkiszolgáltatottabbak – a nők, a gyerekek és az idősek – közül sokan meg fognak halni.

Robert Watkins, az ENSZ bangladesi segélyezési koordinátora rámutatott, hogy a segélyszervezetek akciótervében összesen 1,2 millió rászorulóval számolnak: a rohingya menekültek mellett Bangladesben mintegy 300 ezer embernek van szüksége segélyre. Félmillió ember nem jut jelenleg megfelelő mennyiségű élelmiszerhez, és 100 ezer ideiglenes szálláshelyre is szükség lenne.

A menekültek több mint fele gyermek, és mintegy 24 ezer várandós nőnek kellene biztosítani ellátást.

Ráadásul arra is számítanak, hogy a Mianmarból menekülők száma még tovább fog növekedni, a következő hat hónapban akár újabb 91 ezer ember érkezhet Bangladesbe.

A Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet közölte: bizonyítékot talált arra, hogy a mianmari katonaság helyben kivégzett több rohingja nemzetiségű embert egy Arakán állambeli faluban augusztus 27-én. A szervezet az eset 14 túlélőjével beszélt Bangladesben, akik elmondták, hogy a katonák több tucat rohingja férfit és fiút tereltek össze egy épület udvarán, ahol agyonlőtték vagy leszúrták őket. Egyes beszámolók szerint több embert menekülés közben lőttek le, de független forrásból nem tudták megerősíteni a történetet.

Az egész világ szégyene, ami ezzel a néppel történik
Ezreket öltek meg, százezrek menekülnek az etnikai tisztogatások elől Mianmarban, miközben a világ „mély aggodalmát” fejezi ki, de nem tesz semmit.

(kiemelt kép: Europress/AFP/Fred Dufour)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik