Nagyvilág

Letartóztattak 52 katonát, akik egy ISIS-tartományt akartak létrehozni Marokkóban

Az Iszlám Állam dzsihadista szervezet 52 feltételezett tagját vették őrizetbe Marokkóban, és ezzel számos terrorcselekményt sikerült megelőzni – közölte szerdán az észak-afrikai ország belügyminisztériuma.

A hatóságok fegyverekre és pokolgép gyártásához szükséges anyagokra bukkantak a feltételezett szélsőségeseknél. Az elmúlt hónapokban több terrorsejtet sikerült felszámolni és számtalan gyanúsított került a rendőrség kezére, akik merényletekre készültek az országon belül és kívül. A legújabb őrizetbe vételek során a terrorszervezet annyi tagját fogták el, mint korábban még soha.

Az őrizetbe vettek közül sokan azt tervezték, hogy az Iszlám Állam újabb tartományát hozzák létre Marokkóban. Ezt a többi között biztonsági és katonai tisztségviselők, illetve turisták meggyilkolásával akarták elérni. Célpontjaik között fesztiválok, kormányzati intézmények és börtönök is szerepeltek.

A dzsihadistákkal szembeni harcban a Nyugat szövetségesének számító királyság 2014, azaz az Iszlám Állam iraki és szíriai terjeszkedése óta fokozott készültségben van. Marokkó a dzsihadista szervezet 38 feltételezett sejtjét számolta fel 2013 óta, és összesen 159 terrorsejtet leplezett le 2002-től napjainkig – tette hozzá a belügyminisztérium közleménye.

Több száz marokkói, tunéziai és algériai állampolgár csatlakozott a szélsőséges iszlamistákhoz a polgárháborús Szíriában. Közülük sokan azt tervezik, hogy kiképzésük után hazatérnek, és otthon népszerűsítik a dzsihadista ideológiát. Az évek óta zavaros belpolitikai helyzetben lévő közeli Líbia is fokozott veszélyt jelent az észak-afrikai országokra nézve. A Moammer el-Kadhafi líbiai diktátor 2011-es bukását követő káoszt kihasználva az Iszlám Állam megvetette a lábát Líbiában, és több kiképzőtábort üzemeltet ott.

Marokkóban legutóbb 2011-ben követtek el merényletet. Akkor egy turisták körében közkedvelt marrakesi kávézóban robbantottak a szélsőségesek; a támadásban 17-en vesztették életüket. Marokkó napjainkban is az Iszlám Állam, az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet és a szélsőséges nigériai Boko Haram célpontjai között szerepel.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik