A demonstrálók Szíszi elnök azon döntése ellen tiltakoztak, amelynek értelmében Kairó átengedi a két lakatlan, de stratégiai szempontból fontos vörös-tengeri sziget, Tírán és Szanáfír feletti fennhatóságot Szaúd-Arábiának.
A rohamrendőrség páncélozott járművekkel vonult fel a Mubarak-érának véget vető, 2011. január 25-én kitört felkelés központjának számító Tahrír-térre. A város felett négy harci repülőgép körözött, a metróállomások bejáratánál a biztonsági erők tagjai állomásoztak.
Az óriási készültség ellenére Kairó több pontján utcára vonult a lakosság. Mintegy ötszázan gyűltek össze a Meszaha téren, ahol a Szíszi lemondását követelő tiltakozókat könnygázzal oszlatta fel a rohamrendőrség. A tüntetők elmenekültek és kisebb csoportokban a környező utcákban folytatták az akciót.
Előző nap Magdi Abdel-Gaffár belügyminiszter óva intette az egyiptomiakat attól, hogy részt vegyenek az április 25-re tervezett tüntetéseken, és kemény fellépést ígért a rendbontókkal szemben.
A hatóságok az elmúlt napokban több tucatnyi aktivistát vettek őrizetbe, és még a demonstrációk kezdetét megelőző órákban is elfogtak néhány embert.
A Szabadságot a bátraknak nevű aktivista csoport közlése szerint a múlt hét óta közel száz embert vettek őrizetbe. Kairóban hétfőn legalább három újságírót állítottak elő – mondta az egyiptomi sajtószakszervezet egyik tagja. Néhány órával később közülük kettőt szabadon engedtek.
Néhány nappal korábban, április 15-én két éve nem látott méretű tüntetések voltak Kairó belvárosában és máshol az országban; emberek százai követelték a rendszer megbuktatását.