Nagyvilág

Jégfal épül Fukusimában

A japán atomenergetikai hatóság jóváhagyta, hogy lefagyasszák a talajt a 2011-ben balesetet szenvedett erőmű körül.

A japán atomenergetikai hatóság jóváhagyta azon terveket hétfőn, hogy lefagyasszák a talajt a 2011-ben balesetet szenvedett Fukusima-1 erőmű körül a talajvíz szivárgásának megakadályozása érdekében.

Az erőművet üzemeltető Tepco energiavállalat júniusban tervezi megkezdeni a munkát, amely a remények szerint fontos áttörést jelenthet a radioaktív víz szivárgásának megfékezésében.

Bonyolult helyzet

A tervek szerint az erőmű négy megrongálódott reaktorépülete köré egy másfél kilométer hosszú földalatti csőrendszert építenek ki, amelyben hűtőanyagot áramoltatnak majd. Így gyakorlatilag lefagyasztják a talajt, megakadályozva, hogy a talajvíz bejusson a reaktorépületek alagsorába, illetve kiáramoljon onnan.

A víz kezelése a Tepco egyik legfőbb kihívása Fukusimában. A probléma forrása, hogy az erőmű hűtőrendszere a 2011. márciusi 9-es erősségű földrengés és az azt követő, több tízméteres szökőár során megsérült, ezért azóta a TEPCO “kézileg” kénytelen napi mintegy 400 tonna vizet befecskendezni reaktorokba. Emiatt a fűtőelemekkel érintkező, és eközben jelentős mértékű radioaktív anyagot felvevő víz csak gyűlik és gyűlik a létesítményben, a tárolókapacitások pedig egyre fogynak.

A helyzetet bonyolítja, hogy az erőmű megrongálódása miatt a talajvíz ki-be jár a létesítmény föld alatti helyiségeiben, és az ott felgyülemlett, súlyosan sugárszennyezett hűtőfolyadékkal keveredve súlyos veszélyt jelent.

Komoly kételyek

Ugyanakkor az először tavaly megfogalmazott tervekkel kapcsolatban komoly kételyek is felmerültek. Bár a talaj lefagyasztása bevett műveletnek számít például alagutak fúrása során, a módszert általában csak jóval rövidebb szakaszokon, ideiglenes jelleggel alkalmazzák. Másrészt számítások szerint a talaj megsüllyedhet a művelet miatt, bár a Tepco és az atomenergetikai hatóság szerint a potenciális süllyedés mértéke – 16 milliméter – nem jelent biztonsági kockázatot az erőműre nézve.

A cég korábban átmeneti jelleggel felállított egy rendszert, amellyel kiszivattyúzza a talajvizet a földből a létesítmény közelében, megakadályozva, hogy az bejusson a reaktorépületekbe. A vállalat közölte, hogy kedden 640 tonnányi, az ezen rendszerrel felszínre hozott, enyhén – azaz a biztonsági határérték alatti mértékben – szennyezett talajvizet enged a tengerbe.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik