Nagyvilág

Tény és fikció egyszerre – magyarázkodik a Matolcsy-könyv szerzője

Wiedermann Helga szerint egyes pártok a szövegkörnyezetből kiragadva és félremagyarázva olyan hamis állításokat fogalmaztak meg, amelyek a Sakk és Póker - krónika a magyar gazdasági szabadságharc győztes csatáiról című könyvében nem is szerepelnek.

Matolcsy György jelenlegi jegybankelnök egykori kabinetfőnöke az MTI-nek küldött szerdai közleményében azt írta, hogy könyve tényregény, az ellenzéki pártok által kifogásolt üzleti ebéden személyesen nem vett részt, arról a tárgyaláson részt vevő személyektől nem kapott információt.

Valakinek a valakijének a valakijétől hallotta

“Egyes pártok az elmúlt napokban saját politikai céljaikra kívánták felhasználni az általam írt Sakk és póker című könyvet, a teljes szövegkörnyezetből kiragadva és félremagyarázva annak egyes részleteit, egyúttal olyan hamis állításokat fogalmaztak meg, melyek a könyvben nem szerepelnek, s melyekre a könyv tartalma alapján következtetni nem lehet” – írta a szerző.

Hozzátette, hogy könyve műfaja szerint tényregénynek íródott, ugyanakkor számos olyan esemény szerepel a kötetben, melyeken személyesen nem volt jelen, az ott történtekről csupán – gyakran többszörös – áttételeken keresztül szerzett tudomást. Wiedermann Helga szerint jól látható a könyv szerkezetéből is, hogy a valósággal nagyobb vagy teljes mértékben megegyező részek forrásmegjelöléssel és idézőjelben szerepelnek. Minden, ezen túl a kötetben olvasható állítás, illetve következtetés a szerzői szabadság körébe tartozik – hangsúlyozza.

“Az ellenzéki pártok által kifogásolt üzleti ebéddel kapcsolatban a könyv szerzőjeként kijelentem, hogy a tárgyaláson részt vett személyektől semmilyen információt nem kaptam, az ebéden magam nem vettem részt” – írja.

Wiedermann Helga könyve a múlt héten jelent meg, a bemutatón Matolcsy György azt mondta :”Együtt értük el a gazdasági sikereket”, amelyeket az elmúlt négy évben teljesített az ország.

Hatalmas botrány lett belőle

Két nappal később a könyv egyik részlete miatt a baloldali összefogás Matolcsy György lemondását és a legfőbb ügyész vizsgálatát kérte, amiért 2011 őszén nemzetgazdasági miniszterként “bennfentes információkat szivárogtatott ki” bankároknak. Március 18-án pedig az Együtt-PM feljelentést tett Matolcsy “kiszivárogtatása” miatt.

A könyvben Wiedermann Helga azt írta, hogy hogy Matolcsy György 2011. november 17-én együtt ebédelt a Goldman Sachs bankárjaival, és az ebéden a könyv szerint Matolcsy “csak úgy mellékesen megjegyezte”, hogy Magyarország aznap délelőtt felvette az IMF-fel a kapcsolatot. “A beszélgetőpartnerek kezében megállt a vajazókés. Egyikük a mosdót keresve azonnal felállt. Nem tudni, hány telefont eresztett meg, de amikor visszajött, igen gyorsra fogták az ebédet. (…) A történtek után Matolcsy egészen biztos volt abban, hogy minden korábbi híresztelés igaz: a nagy nemzetközi befektető csoportok életveszélyes támadást indítottak Magyarország ellen” – írta Wiedermann Helga.

Pleschinger Gyula, aki részt vett az üzleti ebéden az origo hírportálnak azt állította, nem igaz, hogy Matolcsy György bennfentes információt adott volna át a Goldman Sachs pénzintézet képviselőinek 2011 novemberében.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik