Nagyvilág

Hawaiit fenyegeti a fukusimai törmelék

A fukusimai törmelék bármelyik pillanatban elérheti Hawaiit. Csaknem ötezer kilométert sodródott.

Csaknem ötezer kilométert megtéve átsodródott a Csendes-óceán felén a tavalyi fukusimai szökőárral tengerbe került hatalmas mennyiségű törmelék, épületmaradvány és hajóroncs, és bármelyik pillanatban elérheti Hawaii egyes távoli szigeteit. Az amerikai óceán- és légkörkutató intézet, a NOAA keddi tájékoztatása szerint a sodródó törmelék eddig 4828 kilométert tett meg, s első darabjai mostanság érik a Hawaii központi szigetétől északnyugatra fekvő piciny atollokat. Az idei és a jövő március között éri el a törmelék Oregon állam partjait.

Figyelik a mozgást

Ruth Yender, a szökőárban keletkezett szemét figyelését összehangoló NOAA-illetékes szerint a hivatal szakértői figyelik a törmelék mozgását. Kérték a Midway-szigeteken dolgozó kutatokat is, hogy figyeljék az ottani korallzátonyok környékét.

A tavalyi március 11-i pusztító földrengésben, illetve az azt követő szökőárban 20-25 millió tonna törmelék keletkezett. A szökőár idején egész házak, hajók, gépkocsik, bútorok és háztartási gépek kerültek a tengerbe, s nagy részük elsüllyedt Japán északkeleti partjainál. Becslések szerint egy-két millió tonna törmelék került az óceánba, s csak 1-5 százaléka éri el Hawaiit, illetve az amerikai és kanadai partokat.

Túl sok cézium

A korábbiakban becsültnél kétszer több radioaktív céziumizotóp került a légkörbe a fukusimai atomerőműben egy évvel ezelőtt történt nukleáris baleset során – közölte szerdán a japán meteorológiai kutatóintézet.

Az új adatok szerint a március 11-i földrengés és szökőár következtében történt balesetben legkevesebb 40 ezer terabecquerel cézium került a levegőbe, ami körülbelül az ötöde annak a mennyiségnek, amely a csernobili atomkatasztrófa idején szabadult ki. Korábban a japán szakértők 20 ezer terabecquerelre becsülték ezt a mennyiséget.

A cézium-137 sugárzó izotóp a legveszélyesebb anyag azok közül, amelyek a fukusimai baleset után beszennyezték a környezetet. Ez a hasadóanyag ugyanis felgyülemlik a szervezetben, s izomkárosodást, illetve daganatos betegségeket okozhat. Felezési ideje körülbelül 30 év.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik