Nagyvilág

Ismét leminősítgetett a Moody’s

Kilenc EU-tagállam - köztük nyolc euróövezeti tagország - adósosztályzatát, illetve besorolásainak kilátását rontotta arra hivatkozva, hogy egyre gyengülnek Európa makrogazdasági kilátásai, és ez veszélyezteti a takarékossági programok végrehajtását.

A Moody’s az európai és az amerikai piaci zárások után Londonban bejelentette, hogy Ausztria, Franciaország és Nagy-Britannia – az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság – lehetséges legjobb, “Aaa” szuverén besorolásainak kilátását az eddigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra módosította. A cég emellett hat euróövezeti tagállam, Olaszország, Málta, Portugália, Szlovákia, Szlovénia és Spanyolország adósosztályzatait visszaminősítette, és mindegyik új osztályzatra szintén negatív kilátást hagyott érvényben.

Portugália besorolását a Moody’s a már mélyen spekulatív “Ba3” – a többi hitelminősítő osztályzati módszertanában “BB mínusz”-nak megfelelő – szintre süllyesztette. Ez az adósosztályzat két osztattal gyengébb a cég által Magyarországra érvényben tartott “Ba1” minősítésnél.

Nem ő volt az első

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor’s január közepén ugyancsak kilenc EU-tagállamot minősített le – ezek mindegyike euróövezeti tagország volt -, arra a véleményére hivatkozva, hogy az addig hozott válságintézkedések nem elégségesek a valutaunió pénzügyi problémáinak kezeléséhez. Az S&P a januári tömeges osztályzatrontás keretében megvonta a lehetséges legjobb, “AAA” államadós-besorolást Franciaországtól – a második legnagyobb valutauniós gazdaságtól – és Ausztriától, Portugáliának Magyarországénál szintén gyengébb, nem befektetési ajánlású besorolást adott.

Kockázattal indokolta

A Moody’s az általa kedd hajnalban bejelentett osztályzat- és kilátásrontásokat azzal a véleményével indokolta, hogy bizonytalanok az euróövezeti költségvetési és gazdasági keretek intézményi reformjainak kilátásai, és a válságkezelésre rendelkezésre álló források is. A cég szerint mindemellett Európa makrogazdasági kilátásai is egyre gyengébbek, és ez veszélyezteti a nemzetgazdasági szintű takarékossági programok, valamint a versenyképesség javításához szükséges szerkezeti átalakítások végrehajtását. A Moody’s szerint változatlanul jelentős a kockázata a máris “(piaci) stressznek kitett” szuverén adósok és bankok finanszírozási kondícióiban bekövetkező további sokkoknak.

A cég ugyanakkor megerősítette az euróövezeti pénzügyi mentőrendszerre (EFSF) érvényben tartott, átmeneti jellegű “(P)Aaa” besorolását stabil kilátással. Ezt a Moody’s azzal indokolta, hogy az EFSF “Aaa” szuverén osztályzatú garanciavállalói közül egyik sem veszítette el e lehetséges legjobb államadósi minősítését.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik