Ez alapján számolt be a 168óra a Schmidt Mária történész nevéhez fűződő Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (KKTTKK) 2017-es költségvetéséről, amely tömöríti a Terror Háza Múzeumot, a XX. Század Intézetet, a XXI. Század Intézetet, a Habsburg Történeti Intézetet, továbbá a Kommunizmuskutató Intézetet és az 1956-os Emlékbizottságot is.
A hetilap cikke szerint a Nemzeti Együttműködés Rendszeréhez ezer szállal kötődő szervezet a 108 oldalas beszámoló alapján a tavaly
ebből kiadásként elszámoltak 5 milliárd 4 millió 568 ezer forintot, személyi jellegű ráfordításként pedig 1 milliárd 222 millió 142 ezer forintot, közhasznú tevékenységére fordított kiadások összértékeként pedig 4 milliárd 973 millió 672 ezer forintot. A nyereségük jelentősen csökkent a megelőző évi több mint 600 millió forinthoz képest, hiszen 2017-ben csak 184 millió 973 ezer forintot tudtak megtakarítani.
A bevételek túlnyomó többsége az állami, azaz költségvetési támogatás, amely 2016-ban még 11 milliárd forint volt, 2017-ben viszont csak 4,5 milliárd. Figyelemre méltó, hogy a közalapítvány személyi jellegű ráfordításai 2016-ban 1 milliárd 63 millió forintra rúgtak, 2017-re pedig 1 milliárd 213 millióra emelkedtek a bérek és egyéb költségek. Mindezekből az éves beszámoló csupán a vezető tisztségviselőknek nyújtott juttatást részletezi.
Emlékezzetes: Schmidt Mária nemcsak a KKTTKK vezetője, Széchenyi-díjas történész, s a Terror Háza Múzeum főigazgatója, hanem 2018-ban a leggazdagabb magyar nő. Idén is megjelent a 100 leggazdagabb magyart felvonultató lista, melyben továbbra is igen csekély számmal szerepelnek női nevek. A Napi.hu kiadványából kiderül, hogy 2018-ban Schmidt Mária a rangsor 31. helyére került családjával együtt. Becsült vagyonuk 38 milliárd forint, ennek nagy része a Budapesti Ingatlan Nyrt.-ből (BIF) származik, melynek Schmidték családi vállalkozása, a Pió-21 Kft. két év alatt 90 százalékos tulajdonosa lett. Schmidt tavaly még nem volt benne az első százban.
A BIF-et Schmidt Mária néhai férje, Ungár András alapította, és vitte sikerre. A fővárosban jelentős ingatlanvagyonnal rendelkező vállalatban a 64 éves kormánybiztos (korábban az ’56-os emlékévért felelt e minőségében, s noha a kormány honlapján jelenleg nem szerepel ekként, Orbán Viktor 2018. január 1-től az első világháborús megemlékezések koordinálásáért felelős kormánybiztossá nevezte ki „az első világháború 100. évfordulójára történő méltó megemlékezés érdekében” – e tisztségét díjazás nélkül látja el) mellett két gyermeke, Ungár Anna és Ungár Péter is tulajdonosok. A cég médiaérdekeltséggel is rendelkezik: a Figyelő című hetilapot tavaly vásárolták meg.
Kiemelt kép: MTI / Koszticsák Szilárd