Mindig örömmel jövök Budapestre. Az elmúlt tíz évben kétszer is jártam itt turistaként, és nagyon beleszerettem a városba, ezért úgy döntöttem, hogy ezúttal hosszabb ideig maradok
– mondta a Budapest.24.hu-nak nyilatkozva Greg Florent francia fotós, aki nemrég a magyar fővárosról készült fotóival hívta fel magára a figyelmet az interneten.
Florent tavaly ősszel két hónapot töltött Budapesten, ahol szabadúszóként egy, a pesti bérházak belső udvarait bemutató riporton dolgozott. Szabadidejében pedig járta a várost, és a kedvenc épületeit fényképezte.
Budapestet különösen fotogénnek tartja:
A magyar fővárosban rengeteg csodaszép és remekül fotózható nevezetesség van. Rögtön tudtam, hogy tökéletes helyszín lesz a Daynight projekthez.
A fotós ún. „time-lapse” módszerrel fényképezte le a leghíresebb nevezetességeket, köztük a Parlamentet, a Lánchidat, a Citadellát, a Hősök terét és a Halászbástyát. Reggeltől estig dekkolt egy-egy jól kiválasztott helyen, és rendszeres időközönként felvételeket készített az épületekről: ezekből rakta össze aztán egyedi montázsait, amelyek egyszerre mutatják meg, milyen a város a különböző napszakokban.
Nem használt trükkös technikai megoldásokat vagy drága kütyüket. Legfontosabb segédeszköze a türelem volt.
A projekthez csak egy kamera, egy állvány és persze rengeteg idő kellett – mesélte. – Régóta érdekel az építészet, természetes volt a számomra, hogy a fényképezésnek ezt az ágát, az épületfotózást is kipróbáljam, és ehhez keresve se találhattam volna jobb helyszínt Budapestnél.
Amikor arról kérdeztük, hogyan jutott eszébe a Daynight-projekt ötlete, azt mondta, megihlette őt, milyen drámai változásokon megy keresztül egy nagyváros egyetlen nap alatt.
A „művészi ösztönöm” azt súgta, valami egyedit különlegeset hozhatok ki abból, ha egymásra illesztem a különböző időpontokban készült fotókat. Szertettem volna, hogy azok, aki megnézik a képeimet, egyetlen pillanatba sűrítve lássák a napszakok váltakozását, a város változó hangulatait.
A francia fényképész nem először próbálta ki a time-lapse fotózást,egyik hasonló technikával készült képét 2014-ben a londoni Saatchi Galériában is kiállították. Budapestről készült képeire a világ egyik legfontosabb építészeti portálja, az ArchDaily.com is felfigyelt.
Florent több ezer képet készített a projekthez. Hogy érzékeltesse, hogyan változtatja meg egy-egy épület karakterét a folyton változó megvilágítás, a fotókból egy látványos time-lapse videót is készített: