Közélet

Egyre több külsős orvossal kénytelenek szerződni a kórházak

Saját munkatársaikkal nem tudják ellátni az ügyeleteket, és drága diagnosztikai eszközök vásárlására, üzemeltetésére sincs pénz.

A magyar kórházak egyre nagyobb számban kénytelenek külsős orvosokat igénybe venni a betegellátás biztosítására – írja a Magyar Idők. A közreműködői szerződések száma a 2013-as 7200-ról 2014-re 8800-ra nőtt, a kifizetett díjak 39 milliárdról 44 milliárdra emelkedtek.

A kormánypárti lap szerint a közreműködői szerződéseknek két típusa van, az egyiket valamilyen szolgáltatásra, a másikat orvosokkal kötik. A kórházak számos esetben nem tudnak megvásárolni és működtetni nagy értékű diagnosztikai eszközöket, valamint gyakran képtelenek az ügyeleteket is saját munkatársaikkal ellátni.

Az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ adatai szerint 2014-ben 2,6 milliárd forintot fizettek ki közreműködői díjként ügyelet ellátására. A leggyakrabban belgyógyász, aneszteziológus, sebész, patológus, traumatológus, szülész-nőgyógyász, bőrgyógyász, csecsemő- és gyerekgyógyász, kardiológus, pszichiáter, fül-orr-gégész és sürgősségi szakemberek külsős foglalkoztatására volt szükség.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik