A két szomszédos ország 54 kis- és középvállalkozója januárban Nyíregyházán vett részt az első, úgynevezett csapatépítő tréningen, amelynek költségeit az Európai Unió Interregionális Alapja támogatta – mondta Mészáros Éva.
Az érintettek az európai együttműködési hálózat – amelyben 11 ország mintegy 1300 cége vesz részt – kapcsolat-rendszerének megismerése mellett vezetés-elméleti és döntéshozatali kérdésekben is szakmai segítséget kaptak a tanácskozáson.
A programot koordináló szabolcsi iparkamara a következő 13 hónapban rendszeres találkozókat szervez a román és ukrán résztvevőknek, a legközelebbi megbeszélésre február végén kerül sor, amelyen az üzletkötési lehetőségekről lesz szó.
Szeptemberben – ugyancsak Nyíregyházán – már a konkrét termelői és kereskedelmi együttműködések kialakítására teremtenek lehetőséget, négyoldalú magyar, flamand, román és ukrán üzletkötői találkozón.
A Plato Magyarország program 2003-ban indult a belga flamand-kormány finanszírozásában, akkor Szabolcs, Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar megye vállalkozói csatlakozhattak az európai együttműködési rendszerhez.
A hálózat 2005-ben Fejér, Heves, Komárom-Esztergom, majd 2006-ban Baranya, Somogy és Tolna megye vállalkozóival bővült, s a kilenc régióból ma már mintegy 300 cég alakított ki üzleti kapcsolatot a rendszerhez tartozó országok vállalkozásaival – mondta a program főkoordinátori szerepét ellátó szabolcsi iparkamara kommunikációs munkatársa.

Egyetlen ponton okozhat kellemetlenséget a magyar kormánynak az új uniós médiaszabályozás
Nagyobb hatalmat kaphatnak a városok a média támogatásában, ami menekülő útvonalnak akár jó is lehet majd a magyar kormány számára. Hiába változtatna sokat az új szabályozás, nem sok konkrét eszközt tartalmaz.