Gazdaság

Devizahitelesek ügye: gyurcsányozással kommentálta az Európai Bíróság ítéletét a minisztérium

Adrián Zoltán / 24.hu
Adrián Zoltán / 24.hu
A valódi kérdéseket viszont nem válaszolták meg.

A magyar kormány álláspontja szerint az egyes ügyekben meghozott bírósági ítéleteket mindenkinek, így a bankoknak is tiszteletben kell tartani!

– írta a Telex megkeresésére válaszul az Igazságügyi Minisztérium a magyar devizahiteles ügyben született uniós bírósági ügy kapcsán. Hozzátették, hogy:

A devizahiteleket a Gyurcsány–Bajnai kormányok erőltették a magyar családokra. Az otthonteremtési támogatásokat, az államilag támogatott hiteleket eltörölték és hagyták, hogy a bankok kockázatos devizahitelekbe hajszolják a családokat. A nemzeti kormány 2010 után jelentős lépéseket tett a bajba jutott devizahitelesek megmentéséért, a devizahiteles korszak lezárásért.

Arra is kitértek a cikkben, hogy valódi kérdéseikre (milyen következményei lehetnek az ítéletnek, mennyi embert érint, lehetséges-e, hogy hatályon kívül kell helyezni a devizahiteleseket érintő törvényeket) nem válaszoltak.

De miről is van szó? Ahogy arról a 24.hu beszámolt, a múlt héten az Európai Bíróságon dr. Marczingós László ügyvéd pert nyert, amely ítélet teljesen átírja a devizahitelügyek eddigi értelmezését.

A luxembourgi székhelyű bíróság döntése értelmében az adósok csak a kapott összeggel tartoznak, az árfolyam-különbözet összes terhét a pénzintézetnek kell viselnie. Az ítélet kulcsfontosságú a devizahitelesek szempontjából, tömeges perek indulhatnak, biztosítani kell a kártérítés lehetőségét, az eddigi bírói gyakorlatot pedig felül kell vizsgálni – írta meg a 24.hu. Ezzel a devizahiteles adósok szempontjából az eddigi legkedvezőbb ítéletet hozta az Európai Unió Bírósága (EUB) múlt csütörtökön egy svájci frankban nyilvántartott lízingszerződés ügyében.

Az EUB egy 2007-ben kelt svájci frank alapú autólízing-szerződés ügyében döntött. A testülethez – a hazai eljárás felfüggesztésével – a Kúria fordult, előzetes döntéshozatalt kérve a luxemburgi székhelyű bíróságtól. A magyar bíróság lényegében arra volt kíváncsi, hogy felül kell-e vizsgálni a hazai ítélkezési gyakorlatot és ezzel összefüggésben a devizahiteles törvényeket, amelyek „orvosolták” a hitelszerződéseket a tisztességtelen feltételek kihagyásával. Az Európai Unió Bírósága csattanós választ adott a Kúria kérdéseire: a döntés értelmében elölről kezdődhet minden, és az ítélet alapján a devizában nyilvántartott hitelszerződések teljes hazai ítélkezési gyakorlatát felül kell vizsgálni.

Az ügyben az adósokat képviselő ügyvéd a 24.hu-nak arról beszélt, hogy az Európai Unió Bíróságának döntése az eddigi legjelentősebb az adósok számára. Marczingós László lapunknak elmondta,a tisztességtelen, érvénytelen feltételek alapján minden esetben egyetlen lehetséges jogkövetkezmény van az EU-s döntés értelmében, az eredeti állapot helyreállítása, ami azt jelenti, hogy az adósok kizárólag a kapott összeggel tartoznak.

Az ügyvéd szerint a döntés mindent felülír, de még ennél is tovább ment:

szerinte az ítélet alapján minden devizahiteles szerződés érvénytelen, és nem lehet azokat helyreállítani.

A bírósági ítélet kapcsán Jámbor András, Józsefváros és Ferencváros független parlamenti képviselője kezdeményezi, hogy az összes folyamatban lévő devizahiteles ügyet függessze fel a magyar állam addig, amíg kiderül, mi a jogértelmezése ennek a döntésnek. Jámbor András Hadházy Ákossal közös törvényjavaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek. Gyurcsány Ferenc pártja, a Demokratikus Koalíció (DK) pedig közölte, hogy újra benyújtja a devizakárpótlási törvényjavaslatát, amelyik lehetővé tenné a devizahitelesek részére, hogy a felvételkori árfolyamon számolják el a devizahitelüket, a különbözetet pedig kapják vissza az adósok.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik